Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy zpomalila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,8 procenta. V posledním loňském čtvrtletí růst činil jedno procento. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil slovenský statistický úřad. V prvních třech měsících tohoto roku ekonomika nicméně rostla mírně rychleji, než byl odhad 0,7 procenta z května.
V meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska v prvním čtvrtletí zpomalilo na 3,4 procenta ze 4,3 procenta v posledním čtvrtletí minulého roku, kdy ekonomika dosáhla i díky čerpání peněz z evropských fondů nejlepšího výsledku za posledních pět let. Údaj za první čtvrtletí statistici zpřesnili, v květnu odhadovali tempo růstu na 3,3 procenta.
Slovenskou ekonomiku ve sledovaném období podpořila domácí poptávka, i když tempo růstu spotřeby domácností i státu mírně zpomalilo. Objem investic rostl mnohem pomalejším tempem než v závěru minulého roku.
"Růst se nadále opíral především o domácí poptávku, která ale zpomalila oproti konci roku 2015 téměř na polovinu. Zpomalení bylo v souladu s očekáváním po normalizaci čerpání fondů EU cítit zejména v investicích," komentoval zveřejněná data analytik bankovního domu VÚB Andrej Arady.
Hospodářství Slovenska rostlo v prvním letošním čtvrtletí rychleji než česká ekonomika, která přidala meziročně tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí 0,4 procenta.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky tamního statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesla na 10,4 procenta. Dosáhla tak nejnižší hodnoty od posledního čtvrtletí roku 2008.
Z průzkumu statistického úřadu v domácnostech vyplynulo, že ve sledovaném období se zvýšil počet obyvatel pětimilionového Slovenska, kteří krátkodobě (méně než rok) pracovali v zahraničí nebo kteří pravidelně dojížděli do zaměstnaní do ciziny. Jejich počet vzrostl o 17,8 procenta na 159 800 osob. Z evropských zemí nejvíce Slováků pracovalo tradičně v Rakousku a v České republice.
Průměrná mzda na Slovensku vzrostla meziročně o 3,3 procenta na 867 eur (23.400 Kč). Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny na Slovensku opět klesly, reálná mzda loni stoupla o 3,8 procenta. To znamená, že Slováci si za svůj výdělek mohou koupit více zboží a služeb než v minulosti.
Výdělky v České republice jsou vyšší než na Slovensku. V Česku se průměrná mzda meziročně zvýšila o 4,4 procenta na 26.480 Kč. Po odečtení inflace stoupla o 3,9 procenta.
Slovenské ministerstvo financí v poslední prognóze z února předpokládá, že ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist