Spor o peníze pro OKD pokračuje. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s návrhem ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), aby stát důlní firmě půjčil miliardu korun. Podle Babiše OKD půjčit nepotřebuje. 

Ministr financí Babiš a zároveň předseda druhé nejsilnější vládní strany ANO si myslí, že již v srpnu do OKD víc peněz přiteče, než kolik firma vydá. Díky "kladnému cash flow" by tak v červenci neměla mít problém s výplatami. Mládek naopak tvrdí, že červencové výplaty ohroženy jsou. 

Že za práci odvedenou v květnu horníci dostanou řádně zaplaceno řádně firma oznámila již v minulých dnech. OKD, na níž nyní dohlíží insolvenční správce Lee Louda, nyní hraje do karet, že ceny uhlí začaly v posledních týdnech citelně stoupat

Babiš OKD v úterý navštívil. Novinářům řekl, že obdržel výhled cash-flow, který podle něj říká, že koncem srpna má mít společnost 122 milionů korun. "Požádáme, aby nám to dali na papíře a budeme analyzovat, jestli vůbec můžeme peníze půjčit a jestli o ně nepřijdeme," uvedl Babiš. 

Peníze mohou jít přes pohrobka státní automobilky 

Lídři koaličních stran se ve středu na výši půjčky těžební společnosti OKD neshodli. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je ale na stole dohoda, že půjčka by měla být od státního podniku Prisko. Dál se bude debatovat o sumě a struktuře půjčky. Vláda má vůli rozhodnout do konce června, řekl Mládek Radiožurnálu.

"Blížíme se ke schématu řešení, to znamená, že je zapotřebí udělat nějakou půjčku. Máme podle všeho dohodu, že by to měl být státní podnik Prisko, který kontroluje ministerstvo financí," uvedl Mládek.

Prisko má od začátku 90. let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Podle Mládka v Prisku zůstaly "nějaké peníze". Přestože přesné informace nemá, naznačoval, že by dokonce mohly stačit.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mládek navrhuje půjčit OKD miliardu korun. Firma podle něj potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů korun na těžbu do konce roku a 320 milionů by byla rezerva na mimořádné události.

Babiš o půjčce OKD hovořil již v úterý po jednání s vedením OKD a zaměstnanci v Dole Darkov v Karviné. Podle něj by zadlužená firma do konce srpna mohla potřebovat na provozní financování až 400 milionů korun.

Podle Babiše musí být půjčka zajištěná a vratná. To je podle Mládka do určité míry možné. "Stojí před veškerými ostatními závazky, které OKD má a kterých má mnoho," řekl Mládek.

Pokud by půjčku vláda neschválila, tak by se mohlo stát, že zaměstnanci OKD nedostanou pravděpodobně v červenci výplaty a mohl by nastat nekontrolovaný pád firmy, řekl Mládek. "To je to nejméně žádoucí řešení, které bychom si přáli," dodal.

OKD je od počátku května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost.

Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům více než 17 miliard korun a své závazky není schopna splácet, přičemž její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard.