Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) nabídne operátorům v polovině srpna rychlost připojení k internetu přes pevné linky až 80 Mbit/s, což je dvojnásobek dosavadního maxima. Uvedli to zástupci firma na středeční tiskové konferenci.

O tom, že by došlo ke změně v agregaci, tedy v tom, kolik uživatelů takovou kapacitu sdílí, firma plně vlastněná skupinou PPF neinformovala. Příliš vysoká agregace může znamenat, že například ve špičce reálná rychlost připojení za papírovými parametry výrazně zaostává. Stejně tak CETIN nezdůrazňuje otázku rychlosti, jakými může uživatel data odesílat. V tomto parametru, tzv. uploadu, který je v době cloudových aplikací čím dál důležitější, linky v majetku CETIN pokulhávají ještě více, než v rychlosti stahování. 

Rychlost ADSL už nestačí

Zvýšení maximální rychlosti firmě umožňují nové technologie, jako je tzv. vectoring, nebo budování předsunutých ústředen blíže ke koncovým zákazníkům. To by mělo životnost technologií vycházející z ADSL vyvinuté v minulém tisíciletí a její mírně modifikace VDSL prodloužit. V rámci zkušební nabídky si budou operátoři moci službu vyzkoušet do konce listopadu za nezměněnou cenu.

CETIN, následník O2, jehož kořeny sahají až do dob monopolního telekomu, se snaží využít již existující linky, ovšem v rychlosti dosud výrazně zaostává za kabelovými operátory. V mnoha lokalitách stávající rychlost jen s obtížemi stačí pro přenos videa ve vysoké kvalitě, což je problém například pro operátora O2 a jeho internetovou televizi. CETIN a O2 mají stejného hlavního vlastníka, skupinu PPF Petra Kellnera, ale jejich řízení je odděleno. 

 

Na vyšší rychlosti přejde již od srpna společnost Český bezdrát, která uzavřela s CETIN novou smlouvu na příštích sedm let. Podle obchodního ředitele Petra Benýška zavede nové nabídky pro koncové zákazníky o rychlostech 80, 60 a 30 Mbit/s. Cena 80 Mbit/s se od dosavadní nabídky s nejvyšší rychlostí 40 Mbit/s bude lišit v řádu desetikorun.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

CETIN začne vectoring, který odstraňuje vzájemné rušení linek v měděném vedení, nasazovat v druhé polovině roku na prvních 10 tisících přípojkách. V příštím roce jej pak zavede plošně. Vectoring umožní další zvyšování rychlost nad 100 Mbit/s.

CETIN loni oznámil, že v příštích sedmi letech investuje 22 miliard korun, z toho zhruba polovinu do přístupových sítí. Buduje například nové optické přípojky, z nichž kolem 60 procent umísťuje v malých obcích do 2 tisíce obyvatel.

Česká telekomunikační infrastruktura vznikla loni oddělením sítí a datových center od O2. Jejím vlastníkem je investiční skupina PPF, která drží i 84 procent O2.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist