Předsedou prozatímního věřitelského (PVV) výboru firmy OKD, která je v úpadku, byl ve středu na jednání výboru v Karviné zvolen zástupce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), tedy reprezentant státu. Informovali insolvenční správce Lee Louda a mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

"Prozatímní věřitelský výbor se především seznámil s aktuální ekonomickou situací v OKD. Podrobně byly projednávány hlavně otázky úvěrového financování nebo dodavatelsko-odběratelských vztahů," uvedl Čelechovský.

Firma je v úpadku od počátku května. Insolvenční návrh na sebe podala sama. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům přes 17 miliard korun a závazky není schopna splácet, protože její majetek nedosahuje ani sedmi miliard.

Prozatímní věřitelský výbor má tři členy - český stát prostřednictvím ČSSZ, zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT).

"Zastupující členové všech tří vybraných subjektů prodiskutovali i další organizační záležitosti související s budoucí činností a fungováním PVV. Vedení OKD rovněž s PVV zahájilo informativní jednání ohledně problematiky týkající se Dolu Paskov," uvedl Čelechovský. Další pracovní jednání prozatímního věřitelského výboru se uskuteční v úterý 28. června.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Insolvenční správce OKD Lee Louda v dopise Krajskému soudu v Ostravě již dříve uvedl, že ČSSZ podala k insolvenčnímu soudu přihlášku pohledávky téměř 75 milionů korun, zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna ve výši 34 milionů korun a AWT ve výši téměř 142 milionů korun.

Podle insolvenčního správce zatím přihlásilo své pohledávky zhruba 230 věřitelů. "Jejich počet každým dnem narůstá. V současné době intenzivně pracujeme na přezkumu uplatněných pohledávek. Zároveň připravuji soupis majetku," uvedl ve středu v tiskové zprávě Louda.

Vedení OKD se snaží jednat s vládou o poskytnutí úvěrového financování ve snaze stabilizovat chod firmy. "Budu se snažit vládním představitelům vysvětlit a zdůraznit, že problematika provozování dolů je velmi složitá a nelze ji srovnávat s jinými provozy. Nelze srovnávat konkurz textilních firem a teoretické zastavení provozu důlní společnosti, a to z mnoha známých důvodů," uvedl Louda. Jako důvody jmenoval například řešení důlních škod, nebezpečí důlních plynů, každodenní kontrolu a údržbu šachet nebo rekultivaci.

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Jejím majitelem je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Vláda se zabývá otázkou, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na výplaty horníkům.