Jihočeská společnost Madeta, která je největším zpracovatelem mléka v České republice, v pátek uzavřela dohodu za 100 milionů korun s čínským potravinářským koncernem Er Shang. Zástupci obou firem podepsali smlouvu v Pekingu za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Madeta by měla do Číny dovážet trvanlivé a sušené mléko. Podle Sobotky by podobné kontrakty mohly řešit přebytek mléka a vepřového masa na evropských trzích.

"Dohoda, která dnes byla uzavřena, se týká dovozu sušeného a trvanlivého mléka zhruba v rozsahu 100 milionů korun," uvedl Sobotka.

Společnost Er Shang, jejíž sídlo si premiér v rámci programu pracovní cesty po Číně prohlédl, je čtvrtým největším potravinářským koncernem v zemi. Do její produkce patří mléčné i masné výrobky, ovoce, zelenina i pečivo. "Je vlastně hlavní v Pekingu a okolí a má distribuční síť po celé Číně. Začíná rozjíždět i prodej po internetu," doplnil premiér.

Sobotka vnímá dohodu jako důkaz, že české potravinářské firmy mohou dostat své výrobky k čínským spotřebitelům. Vývoz do Číny by podle něj mohl řešit i problémy na evropských potravinářských trzích. "V Česku a v Evropě dnes máme problém, máme velké přebytky mléka, velké přebytky vepřového masa. Myslím, že pro české potravináře je tohle velmi zajímavá cesta," míní Sobotka. Česká republika a její potraviny mají podle něj v Číně dobré jméno a české společnosti by toho měly využít.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Madeta zpracovala v roce 2014 podle mluvčí Martiny Faktorové 361 milionů litrů mléka. Firma je stále největším zpracovatelem mléka v zemi. Vyrábí více než 260 druhů mléčných výrobků v pěti závodech. V Českém Krumlově modré sýry, v jindřichohradeckém zejména tvaroh, jogurty a dezerty, v Pelhřimově mléko, podmáslí a smetanu, v Plané nad Lužnicí především máslo a přírodní sýry. Ty vyrábí ještě závod v Řípci na Táborsku.

V roce 2014 se export na tržbách (5,7 miliardy korun) podílel zhruba 17 procenty. Hlavním vývozním artiklem bylo máslo, sušené mléko a bílé přírodní sýry. Hlavními zahraničními odběrateli jsou Libanon, státy EU a země v Asii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist