Akcionáři provozovatele Londýnské akciové burzy (LSE) schválili plán sloučení s německou burzovní skupinou Deutsche Börse. Podniky se na transakci v hodnotě 27 miliard dolarů (657 miliard korun) dohodly letos v březnu. Na fúzi trvaly i přesto, že se Británie v červnovém referendu rozhodla odejít z Evropské unie.

O spojení budou ještě hlasovat akcionáři německé burzy a celá fúze také podléhá schválení evropského antimonopolního úřadu.

LSE uvedla, že plán na sloučení získal na pondělní mimořádné valné hromadě více než 99,89 procenta hlasů. Fúzí má vzniknout největší provozovatel trhů s cennými papíry na světě podle objemu tržeb.

Vítězství takzvaného brexitu v britském referendu vyvolalo otázky, jak se případné spojení obou burzovních skupin uskuteční. Podniky ale tvrdí, že brexit jejich plány nijak zásadně neovlivní. Německý úřad pro regulaci finančního sektoru BaFin se kvůli odchodu Británie z EU vyslovil proti tomu, aby spojená burzovní skupina měla ústředí v Londýně.

Dopad na pražskou burzu

Podle šéfa Burzy cenných papírů Praha by spojení Deutsche Börse a LSE obchodování na pražské burze přímo nijak neovlivnilo. Mohlo by se jí ale dotknout po technologické stránce. Majitel BCPP, rakouská skupina CEE Stock Exchange Group (CEESEG), je v technologické oblasti partnerem Deutsche Börse. Němci by zřejmě po spojení s Londýnem zaváděli nové softwarové řešení.

"Nezáleží na tom, jestli budoucí obchodní systém vyjde spíše ze stávajícího řešení Deutsche Börse či LSE, nebo to bude něco úplně nového. Po technické stránce bude tím nejlepším, co lze ve světě získat. Předpokládáme, že jako technologičtí zákazníci Deutsche Börse budeme tento systém zavádět i my," řekl Koblic.

Martin Krajhanzl z České spořitelny si myslí, že spolupráce týkající se burzovního systému by mohla obchodování na pražském parketu prospět.

Michael Buhl, ředitel holdingu CEESEG, který kromě pražské burzy zastřešuje také akciový trh ve Vídni, potvrdil, že Deutsche Börse je pro jeho firmu důležitým partnerem v oblasti technologií. Další sbližování obou skupin ovšem vyloučil. "Jsme ekonomicky nezávislá společnost, která v tuto chvíli neuvažuje o tom, že by byla na prodej, ani o nějaké akvizici," uvedl pro HN v březnu Buhl.

Podruhé to vyšlo

Deutsche Börse už se v minulosti neúspěšně snažila převzít LSE. Naposledy tento plán opustila v roce 2005 po tlaku akcionářů německé burzy, kteří se báli příliš vysokých nákladů na převzetí.

Německá burza se také před několika lety neúspěšně snažila převzít transatlantického burzovního operátora NYSE Euronext. Fúzí měla vzniknout největší burzovní skupina na světě, transakci nicméně zablokovala Evropská komise.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Deutsche Börse kromě akciového trhu provozuje burzu derivátů Eurex, clearingové centrum Clearstream, které se zabývá zúčtováním a vypořádáváním obchodů s akciemi a dluhopisy, a divize Xetra provozující elektronický obchodní systém. Má více než 4540 zaměstnanců, její celkové tržby v roce 2015 činily 2,37 miliardy eur (64,08 miliardy korun) a čistý zisk 665 milionů eur (17,98 miliardy korun).

LSE vlastní také firmu Borsa Italiana, která je provozovatelem italské burzy a součástí londýnského provozovatele burzy. V prosinci 2014 se burza stala podle tržní kapitalizace 4,09 bilionu liber třetí největší na světě a největší v Evropě. Hrubý zisk LSE se loni zvýšil o 31 procent na 643 milionů liber (22,1 miliardy korun). Celkové příjmy vzrostly o 78 procent na 2,28 miliardy liber (78,4 miliardy korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist