Americké státy New York, Massachusetts a Maryland kvůli skandálu s měřením emisí zažalovaly německou automobilku Volkswagen i její divize Audi a Porsche. Tvrdí, že automobilky porušily zákony o ochraně životního prostředí a podvedly zákazníky, když prodávaly naftové automobily se softwarem, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Pracovníci koncernu Volkswagen se navíc podle žalob snažili podvody krýt předkládáním falešných dokumentů a ničením důkazů. Informují o tom zahraniční média.

Ministryně spravedlnosti státu Massachusetts Maura Healeyová a její newyorský protějšek Eric Schneiderman uvedli, že žaloby požadují pro Volkswagen "značné postihy". Newyorská žaloba tvrdí, že vedoucí představitelé Volkswagenu, včetně bývalého generálního ředitel Martina Winterkorna, o podvodech věděli a pomáhali je krýt. Podle Schneidermanova úřadu by žaloby mohly podat ještě další státy.

Volkswagen uvedl, že vznesená obvinění nejsou nová a že firma je řeší při jednáních s federálními a státními úřady. "Je politováníhodné, že se teď některé státy rozhodly pro ekologické žaloby navzdory dřívější podpoře společného postupu na federální úrovni," dodal podnik.

Volkswagen v červnu přistoupil na to, že ve Spojených státech za urovnání vládních a spotřebitelských žalob souvisejících se skandálem zaplatí až 15,3 miliardy dolarů (375,4 miliardy korun). Schneiderman a Healeyová nicméně upozorňují, že tato dohoda neřeší nároky spojené s porušováním státních zákonů o životním prostředí a nepokrývá všechny automobily, jichž se skandál týká.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Dnešním krokem chceme dát všem výrobcům automobilů jasně najevo, že porušování zákonů na ochranu životního prostředí a zdraví veřejnosti je nepřijatelné a bude potrestáno značnými postihy," uvedla Healeyová. Nové žaloby by podle agentury Reuters mohly stát automobilku Volkswagen stovky milionů dolarů a zkomplikovat jí snahu vyrovnat se s tímto skandálem, který poškozuje pověst automobilky i její podnikatelské aktivity.

Skandál kolem manipulace s měřením emisí propukl loni v září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru