České aerolinie (ČSA) hospodařily v 1. pololetí se ziskem 72,4 milionu korun. Je to meziroční nárůst téměř o 60 milionů korun a nejlepší pololetní hospodářský výsledek za deset let.

Zisk dosažený za šest měsíců je vyšší, než za kolik se Korean Air staly největším akcionářem českého národního dopravce. Korejci před třemi lety za 44procentní podíl v tehdy vysoce ztrátové ČSA zaplatili 61 milionů korun, což u části expertů vyvolalo kritiku. Například Jiří Šimáně, spolumajitel Travel Servicu, které následně do ČSA majetkově za stejných podmínek také vstoupily, sumu srovnával s cenou jediného leteckého motoru.

Ukazuje se tak, že to pro oba nové akcionáře byla nakonec výhodná investice, který se nyní vyplácí. A hodnota ziskového dopravce je dnes výrazně vyšší než byla v doba ztrát a vysokého rizika bankrotu.

K zisku pomáhají finanční operace

ČSA ve čtvrtek tiskovou zprávou informovala i o dalších údajích. Provozní zisk dosáhl v prvních šesti měsících roku 47,3 milionu korun, loni ve stejném období skončily ČSA v provozní ztrátě 154,1 milionu korun.

Že je čistý zisk firmy vyšší než provozní, způsobily pro ČSA příznivé podmínky na měnovém trhu a dále cena paliva. "Rozdíl za období prvního pololetí letošního roku je převážně způsoben ziskem z finančních operací v důsledku pohybu kurzu dolaru a ceny leteckého paliva," odpověděl na dotaz HN mluvčí ČSA Dan Šabík.

Na kladných provozních výsledcích hospodaření ČSA za prvních šest měsíců 2016 se největší měrou podílelo lepší využívání naší flotily, meziročně zlepšení o 17 procent, a nárůst počtu přepravených cestujících o 12 procent," uvedl předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák.

Firma podle něj dále těží z výsledků restrukturalizace, daří se udržet pod kontrolou provozní náklady a přínosem je nově i prodej dodatečných služeb.

"Mezi faktory, které rovněž přispěly ke kladnému provoznímu výsledku hospodaření, patří dobře fungující projekt v Saúdské Arábii, kde se dvěma Airbusy A319 létáme pro leteckou společnost Saudia," uvedl Sinčák.

Podotkl, že aerolinie dosáhly dobrých výsledků navzdory zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě a setrvalému konkurenčnímu tlaku na ceny letenek.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

V prvním pololetí ČSA přepravily na svých linkách 1,01 milionu cestujících, meziročně je to zlepšení o 12 procent. Dalších více než 200 000 pasažérů letos ČSA přepravily na letech pro jiné aerolinie, kterým pronajímaly svá letadla. Průměrná obsazenost zůstala na 70 procentech.

V letní sezoně vypravují ČSA pravidelné spoje do 47 destinací ve 24 zemích. Letos zahájily provoz na 11 nových linkách - do Helsinek, Birminghamu, Pisy, Záhřebu, Skopje, Oděsy, Kazaně, Ufy, ale také na Maltu, do Bejrútu a Rijádu.

V ČSA drží téměř 20 procent akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. Loni aerolinky hospodařily se ziskem 223 milionů korun, o rok dříve vykázaly ztrátu 631 milionů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist