Filip Holec a Marian Hurta vytvořili v zázemí brněnského Impact Hubu funkční a efektivní model školení. Jejich kurzy udělají i z úplného počítačového začátečníka ideálního a žádaného IT kandidáta. Jak se jim to daří? Jak získali potřebné know-how a jak rychle se může stát například absolvent filosofické fakulty dobře placeným programátorem?
Marian s Filipem založili první "eseróčko" hned v prvním ročníku vysoké školy. I přes prvotní neúspěch vytvořili stabilní tým. O tři roky později vzniklo Engeto IT Academy. Učí IT, přitom ani jeden z nich není IT inženýr. Nemají ani pedagogické vzdělání. Filip sice na bakalářském stupni informatiku studoval, ale pak dal přednost vzdělávání a odborné certifikaci ve firmě Red Hat. Vysokou školu na magisterském studiu opustil. Marian má bakalářský titul z ekonomie a IT se učil ve volném čase. Zdokonalil se díky stáži v IBM, kde následně začal pracovat jako IT recruiter. Přesto jsou jejich kurzy vyprodané a prozatím se pyšní 100% úspěšností v umístění jejich absolventů do zaměstnání v IT oboru.
Vyvinul počítačovou hru na psaní všemi deseti. O výukový program se zajímají firmy i školy - čtěte ZDE
Podnikatelské duo nemá nouzi ani o pozitivní ohlasy z řad absolventů kurzů. "Učí jenom to, co potřebuji. Výuka byla krátká a velmi efektivní. Oba umí perfektně vysvětlit oblasti v IT každému, kdo chce v IT sféře pracovat. Jejich interaktivní výuka s propojením na online portál je to nejlepší, co jsem mohl dostat," píše například Bohuslav Forgáč, který po absolvování kurzu získal práci v IBM.
"Na Engetu se mi asi nejvíc líbí jejich individuální přístup. Nezlepšili jenom moje IT znalosti ale vytvořili mi i CV a upravili LinkedIn profil," píše student kurzu Martin Pazourek.
Vděční za nezdar
Jak se jim daří řídit rychle rostoucí start-up, kde zastávají každý hned několik rolí? "Nevadí nám pracovat přes 12 hodin denně, to k start-upu patří. Donedávna jsme měli ještě každý klasické zaměstnání, zvládali jsme regulérní směnu a pak druhou dobrovolnou," shodují se oba. Kolem Engeta se pohybuje několik nadšených dobrovolníků. Tým se pomalu rozšiřuje a od září bude mít první zaměstnance. Jejich největší oporou je mentor David Kovalský, který prý pomáhá především jiným úhlem pohledu a svými zkušenostmi.
"Na škole jsme hodně riskovali a nechali se zaplavit administrativou. Teď ke všemu přistupujeme uvážlivěji a necháme si poradit," zmiňuje Marian a dodává: "Bylo mi 19, když náš první projekt, kterému jsme věnovali tisíce hodin času, neuspěl. Teď víme, kde jsme dělali chyby. Znovu už je nezopakujeme. Za nezdar jsme ve finále vlastně vděční, vypráví.
Kompletní balíček
Co tedy vlastně nabízí? Díky znalosti prostředí, pravidel pohovorů a potřeb velkých korporací dávají účastníkům velký náskok: kromě výuky IT v oblasti systémové administrace pomůžou doladit CV, poradí s výběrem správné pozice a zároveň doplní lekce angličtiny. "Bez schopnosti komunikovat v cizím jazyce se ve velkých firmách těžko uchytíte," potvrzuje bývalý recruiter Marian.
Školení IT skills, které trvá od dvou do deseti týdnů, je překvapivě finančně dostupné. "Nabízí se, že máme za sebou investora, ale tak to není," vysvětluje Filip. "Máme jen partnerskou dohodu s několika velkými podniky, které nás informují o konkrétních požadavcích na určité pozice. My se jim snažíme dodat vhodné kandidáty. Pakliže se nám to podaří a našeho uchazeče zaměstnají, doplatí firmy zbytek skutečné hodnoty školení," objasňuje hybridní finanční model.
Marian pak zmiňuje druhou stránku věci: "Zároveň je potřeba lidi motivovat. Není možné nabízet výuku zadarmo, taková školení se většinou minou účinkem. Cenu jsme ale chtěli udržet relativně nízko, aby si ji mohl dovolit i čerstvý absolvent jakéhokoli oboru." Oba zdůrazňují, že se do kurzu může přihlásit vlastně kdokoli. "Vyškolíme i začátečníka, v jakékoli věkové kategorii, klidně s humanitním vzděláním. Jde o odhodlání a vůli, nikoli o předešlé zkušenosti," tvrdí takřka jednohlasně. Výuka probíhá zčásti prezenčně a zčásti online.
Boj proti nezaměstnanosti
Ze zkušenosti Mariana vyplývá, že všechny absolventy IT škol v daném roce pohltí klidně třeba jen jediná silná značka v regionu. "Ajťáků" je velký nedostatek. Engeto proto nabízí několik stupňů náročnosti školení IT skills a plánují nabídku rozšířit i o vývojářské programy. V roce 2017 chtějí otevřít také kurzy v dalších městech, minimálně v Praze a Ostravě. Na jejich stránkách se už teď mohou nezávazně hlásit první zájemci, kterým také zpřístupnili ukázkovou lekci online zdarma. Filip s Marianem přijímají HR zakázky ze strany IT firem a nebrání se ani partnerství se sponzory pro hackathony (akce, při níž programátoři (i začínající), ve spolupráci s grafiky a webdesignéry, pracují na zadaném IT projektu. Jejich funkce může být vzdělávací, často je však cílem vytvoření konkrétní IT aplikace - pozn. red.)
První hackathon, který proběhne 30. července v Brně, má za cíl postavit web neziskové iniciativě Inspirativní rána. Jeho kapacita byla obsazena během několika dní, a tak Marian s Filipem už přemýšlí nad dalším v průběhu září.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.