Letecká společnost Air France-KLM ve druhém čtvrtletí zvýšila hrubý provozní zisk o 30 procent na 728 milionů eur (19,7 miliardy korun). Výsledek překonal odhady analytiků a pomohl k němu zejména pokles nákladů. Firma ale zároveň uvedla, že se obává dopadů teroristických útoků, jejichž terčem se stala především Francie. Potýká se i s vlivem stávek ve francouzské součásti Air France.

Tržby společnosti ve druhém čtvrtletí klesly o více než pět procent na 6,22 miliardy eur (168,1 miliardy korun).

Francouzsko-nizozemský podnik, do kterého patří vedle Air France i nizozemská letecká společnost KLM, zveřejnil výsledky hospodaření jen pár hodin po incidentu na severozápadě Francie. Dva teroristé tam v úterý v kostele vzali šest rukojmích a jednoho zabili. Aerolinky ve středu upozornily, že kvůli obavám o Francii jakožto turistickou destinaci jsou vyhlídky na letošní rok značně nejisté.

"Je zde jasný tlak na Francii coby destinaci," uvedl podle agentury Reuters finanční ředitel Air France-KLM Pierre-François Riolacci. Obavy mají podle něj hlavně cestující z Japonska a Číny.

Společnost Air France-KLM se tak připojila k dalším evropským aerolinkám, které v poslední době upozornily, že riziko terorismu pro ně znamená horší vyhlídky hospodaření. Důvodů je ale víc.

Největší německé aerolinky Lufthansa minulý týden zhoršily odhad celoročního zisku, zatímco britské nízkonákladové aerolinky easyJet po hlasování o vystoupení Británie z EU sdělily, že nejsou schopny poskytnout výhled hospodaření. Nízkonákladoví konkurenti Ryanair a Wizz Air sice odhady ponechali, chtějí ale přesunout své kapacity z Británie.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Air France-KLM se zároveň potýká s dalšími stávkami v součásti Air France. Ke stávce části stevardů a letušek tam počínaje dneškem vyzvaly dva hlavní odborové svazy zastupující palubní personál.

Nejnovější stávka v Air France má trvat týden. Aerolinky kvůli ní zrušily zhruba desetinu dnešních letů a Riolacci řekl, že stávka by mohla podnik stát více než 40 milionů eur.

Akcie Air France-KLM se ale dnes díky nečekaně dobrému hrubému provoznímu zisku EBITDA vydaly vzhůru, kolem poledne připisovaly zhruba 1,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru