Rusko má v plánu postavit v Íránu osm jaderných reaktorů. Teheránu Moskva poskytne také půjčku 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy korun) určenou na energetické projekty. V rozhovoru s ázerbájdžánskou agenturou Azertac to v pátek uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

"Svým íránským partnerům budeme dál pomáhat v jaderném programu, včetně obohacování uranu," řekl Putin.

Škoda míří do Íránu a Koreje. Automobilka hledá nové trhy a plánuje zvýšit prodej na 1,5 milionu aut ročně - čtěte ZDE

Ruský prezident se v pondělí v Baku setká se svým ázerbájdžánským a s íránským protějškem Ilhamem Alijevem a Hasanem Rúháním. Na setkání by se kromě energetiky měli zabývat například také obnovou železničního spojení mezi svými zeměmi, což je podle Putina důležité pro rozvoj celého regionu kolem Kaspického moře.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ruský koncern Rosatom už dříve o plánu na výstavbu osmi jaderných reaktorů v Íránu informoval. O čtyři jaderné bloky by měl rozšířit elektrárnu v Búšehru, s jejíž stavbou už v minulosti Rusko Íránu pomáhalo. Místo výstavby dalších reaktorů známo není.

Rusko bylo kromě USA, Číny, Francie, Británie a Německa jedním z účastníků rozhovorů, na nichž se dojednala dohoda omezující íránský jaderný program. Součástí dohody byl mimo jiné převoz většiny íránských zásob obohaceného uranu do Ruska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist