Schůze věřitelů OKD, která se uskutečnila ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě, povolila reorganizaci těžební společnosti. Soud o povolení reorganizace rozhodne v nejbližší možné době. OKD teď musí sestavit reorganizační plán a soud stanoví znalce, který ocení majetek firmy.

"Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu (nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách)," řekl ministr financí Andrej Babiš.

Prezident Zeman řekl České televizi, že reorganizace může zachránit alespoň část OKD, minimálně dvě šachty.

Rozhodnutí věřitelů o reorganizaci OKD umožní s firmou neprodleně podepsat úvěrovou smlouvu na 700 milionů korun, uvedl ministr průmyslu Jan Mládek.

Vláda půjčku schválila na konci července.

"Jsem rád, že se podařilo přesvědčit pana ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti zafinancování OKD, které dlouhodobě odmítal, a že se vládě podařilo schválit půjčku pro případ reorganizace OKD. Tento krok jistě pomohl při rozhodování věřitelů," řekl Mládek.

Peníze, které stát firmě půjčí, podle něj umožní fungování OKD minimálně do doby schválení reorganizačního plánu.

Mládek podotkl, že schválená reorganizace je z hlediska zaměstnanců, dodavatelských firem v regionu, nákladů státu i bezpečnosti důlního prostoru lepším řešením než konkurz.

Nezajištění věřitelé mají při reorganizaci šanci získat za ideálních podmínek 2,5 procenta svých pohledávek, ale při horší variantě také nulu. "Zapodstatové" pohledávky, tedy ty, které vznikají po vyhlášení úpadku, by měly být hrazeny plně. Reorganizace by měla umožnit postupný útlum dolů.

I v této chvíli se v dolech těží, uhlí se prodává, ale rentabilita je podle správce konkurzní podstaty problematická.  

Schůze věřitelů také rozšířila věřitelský výbor ve složení AWT, zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna a Česká správa sociálního zabezpečení o společnost Zeppelin.

Jednání u Krajského soudu v Ostravě začalo s téměř půlhodinovým zpožděním, protože u vchodu se vytvořila dlouhá fronta věřitelů. Největší jednací síň byla plná do posledního místečka včetně balkonu. Podle mluvčí soudu Lucie Olšarové dorazilo zhruba 120 z 551 věřitelů. Soud musel přizvat tlumočnici do angličtiny, aby vyhověl požadavku polského dlužníka.

Insolvenční správce Lee Louda, který se podle svých slov seznámil se všemi 560 přihlášenými pohledávkami, uvedl, že věřitel po celou dobu úpadku vzorně spolupracuje a poskytuje všechny potřebné podklady. Správce tak jednoznačně upřednostnil reorganizaci před konkurzem.

Reorganizace podle Loudy umožní kontrolovaný útlum dolů, postupné snižování počtu zaměstnanců a omezí bezpečnostní rizika spojená s okamžitým uzavřením dolů v případném konkurzu. Během konkurzu by podle správce nebylo možné bez zajištěného financování doly provozovat. O společnost OKD jako celek dosud neprojevil zájem žádný potenciální kupec, případný prodejný proces by byl podle odhadu správce neúspěšný.

Zatímco v konkurzu by nezajištění věřitelé nedostali nic, v případě reorganizace je šance alespoň na nějaké uspokojení věřitelů, kteří budou mít navíc nadále s OKD obchodní vztahy, z nichž budou moci profitovat.

Louda proto uvítal rozhodnutí věřitelů. "OKD teď  nastupuje cestu reorganizace, v nejbližších měsících se bude soustředit na tvorbu reorganizačního plánu," uvedl po hlasování. Podle něj se dodavatelé, kteří nadále s OKD spolupracují, nemusí ničeho obávat, neboť ve většině případů si nastavili předplatby nebo platby při dodání.

Přiznal, že na uzavření Dolu Paskov, plánované na letos, a vyplacení odstupného horníkům zatím peníze nejsou. Nevyloučil, že si OKD bude muset vzít další půjčku. 

"Při reorganizaci na tom nebudou věřitelé hůře než v konkurzu, ale mohou na tom být lépe," řekl zástupce dlužníka. Možné uspokojení věřitelů je přitom závislé na budoucím vývoji cen uhlí. Financování provozních nákladů během reorganizace má OKD zajištěno úvěrem až do výše 700 milionů korun, který schválila nedávno vláda. V úvahu připadá zástava podniku OKD, pohledávek OKD za zákazníky a akcií společnosti OKD a HBZS.

Kladného provozního zisku EBITDA firma plánuje dosáhnout v roce 2018. Podmínkou pro sestavení reorganizačního plánu je podpora ze strany klíčových dodavatelů, jako je AWT, které je v současnosti největší věřitel OKD, Zeppelin, a dalších. Pro reorganizační plán, který bude dlužník nyní připravovat, se bude OKD snažit vyhledat strategického partnera, který by převzal provozování dolů.

Postupný útlum dolů by měl probíhat podle jejich finanční rentability. Paskov se uzavře ještě letos, Darkov do roku 2017, Lazy do roku 2018, ČSA do roku 2021 a ČSM do roku 2023.

V emotivním projevu se na věřitele před hlasováním obrátil i generální ředitel a předseda představenstva OKD Dale Ekmark, omluvil se jim a požádal je, aby svým hlasováním povolili reorganizaci.

"Na reorganizačním plánu jsme už začali pracovat, chceme ho zkompletovat v co nejkratší lhůtě, ale konkrétní datum ještě nemáme," uvedl po skončení jednání Ekmark. Nechtěl spekulovat o míře uspokojení věřitelů, neboť ta je podle něj závislá na vývoji cen uhlí.

Že je povolení reorganizace sázkou na změny cen uhlí, potvrdili i mnozí věřitelé.  

Největší diskusi během jednání rozpoutal věřitel Veolie, kterému OKD nehradí ani zapodstatové pohledávky. Podle OKD jde ale o sporné pohledávky vyplývající z historické smlouvy uzavřené v roce 2008. Podle té by muselo OKD uhradit Veolii 2,5 až 3 miliardy korun i v případě, že by těžební společnost okamžitě ukončila provoz a neodčerpala už žádnou energii. Smlouva je podle OKD dokonce v rozporu s legislativou.

Ekmark přesto potvrdil, že je Veolia jako dodavatel energie pro OKD nadále strategickým partnerem, se kterým bude hledat cesty k dohodě.

Právní zástupce Veolie Oldřich Řeháček uvedl, že jeho klient vnímá rozhodnutí o reorganizaci neutrálně.  "Uvidíme, jak se dlužník postaví k řešení zapodstatových pohledávek, které v insolvenčním řízení uplatňujeme," prohlásil.

Potvrdil ale, že Veolia bude nadále OKD dodávat a plnit povinnosti vyplývající ze smlouvy a pravděpodobně bude jednat i o některých modifikacích smlouvy, přestože ji považuje za platnou a v souladu s dobrými mravy, se správným nastavením práv a povinností obou
stran. 

Zajištění věřitelé hlasovali pro schválení reorganizace, stejně jako naprostá většina nezajištěných věřitelů, jeden z nezajištěných věřitelů byl proti, čtyři se zdrželi hlasování. 

Radost z rozhodnutí schůze věřitelů měl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. "Jsem rád, že můžu dát první signál zaměstnancům, že budou mít práci, že se celá situace uklidní, dál se bude těžit uhlí a dojde k postupnému řízenému útlumu," prohlásil.

Uvedl také, že se dalo počítat s uzavřením Dolu Paskov ještě v letošním roce. Zdlouhavé řešení problému, které se táhne od roku 2014, už na dole rozklížilo celou posádku, aktuální absence zaměstnanců se pohybuje kolem 45 procent. I podle údajů insolvenčního správce táhne Důl Paskov ke dnu celé OKD. Za první čtvrtletí letošního roku byla ztráta celého OKD 90 milionů korun, ovšem ztráta Dolu Paskov byla 120 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist