Soukromý dopravce RegioJet podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti dohodě státu s Českými drahami na desetiletý provoz vlakové linky Brno–Břeclav–Olomouc. Už předtím podání RegioJetu zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), uvedla mluvčí soudu Simona Tesařová. Soukromý dopravce proti uzavření smlouvy neúspěšně protestoval i u ministerstva dopravy.

Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold uvedl, že smlouva s Českými drahami z prosince 2015 byla řádně předem notifikována.

Ještě proti předpokládanému uzavření smlouvy podala společnost RegioJet a.s. námitky, kterým ministerstvo nevyhovělo. "Následně na základě návrhu společnosti RegioJet a.s. postup ministerstva přezkoumával ÚOHS, který návrhu stěžovatele nevyhověl," uvedl Neřold. Ministerstvo podle něj aktuální spor RegioJetu s ÚOHS komentovat nebude.

RegioJet u ÚOHS požadoval přezkoumání postupu ministerstva. Současně chtěl, aby ÚOHS vydal předběžné opatření a zakázal ministerstvu smlouvu uzavřít. To se ale nestalo, námitky firmy zamítl i předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podání k soudu je tak dalším krokem, který může firma učinit.

Soukromý dopravce RegioJet v posledních letech rozšiřuje svoje železniční aktivity. Vede také spor s Českými drahami ohledně linky mezi Prahou a Ostravou. RegioJet tvrdí, že státní firma tam zneužila dominantní postavení. ÚOHS dosud ale rozhodnutí v tomto případě nevydal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru