Apple plánuje posílit své vztahy v Číně další investicí. Do konce roku zde chce vybudovat první výzkumné a rozvojové centrum.
Generální ředitel Applu Tim Cook absolvoval svoji oficiálně druhou návštěvu v Číně za uplynulé čtyři měsíce, kde se potkal s představiteli vlády k prodiskutování svých budoucích investic. Po dohodě s čínským vicepremiérem Zhangem Gaolim se zavázal k otevření prvního výzkumného a rozvojového centra v Číně.
Ačkoliv zatím není jasné, jak velké nebo jak drahé centrum bude, plán by se měl uskutečnit do konce roku 2016. Apple vybudoval již mnoho R&D center po celém světě včetně například Švédska, Izraele nebo Japonska a dále usiluje o rozšíření této sítě po celém světě. Druhým důvodem, který inicioval již druhou investici v Číně tento rok, je snaha upevnit svoji pozici na čínském trhu, kde se nejhodnotnější firma světa momentálně potýká s problémy.
Čínský trh je po tom americkém nejvýznamnějším na světě a pro Apple je velmi důležitý. V uplynulém čtvrtletí tohoto roku firma produkující smartphony zaregistrovala velký propad a snížení poptávky po telefonech. Meziročně tu firmě klesly celkové tržby o více než 33 procent. Podle statistik, které minulý měsíc zveřejnil Counterpoint Research, se Apple propadl na čínském mobilním trhu na páté místo. Na žebříčku ho předehnaly lokální značky Huawei, Oppo a Xiaomi, které drží 53procentní podíl na trhu.
První spolupráce Applu v Číně proběhla letos v květnu, kdy společnost oznámila, že investuje miliardu dolarů do čínského provozovatele aplikace pro alternativní taxislužbu Didi Chuxing. Tento čin Cook vyhodnotil jako strategický krok a příležitost naučit se více o určitých segmentech čínského trhu.
Čínský trh je pro Apple sice zásadní a je hlavním zdrojem růstu firmy za uplynulých pár let, poslední dobou se zde však potýká s různými problémy. Na jaře čínské úřady zastavily fungování doplňkových služeb Applu iTunes Books pro čtení knih a servisu iMovie pro nákup filmů. Stalo se tak poté, co v zemi začala platit přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu na internetu. Apple rovněž prohrál spor s čínským výrobcem koženého zboží, který označuje svá zavazadla nápisem Iphone.
Mezi další technické firmy, které se v minulosti zavázaly k investicím v Číně, když řešily těžkosti ve své zemi, patří například Microsoft a Qualcomm.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist