Hokejová Sparta mění majitele. Od Sportovního holdingu Praha, který klub ovládal od roku 2012, ji koupil její bývalý brankář a současný předseda představenstva Petr Bříza. Klub to oznámil na svém webu.

"Zhruba před rokem jsem od současných majitelů obdržel informaci, že se postupně chtějí stáhnout z veřejného života a svého akcionářského angažmá. Při aktuální znalosti všech detailů fungování a financování celé společnosti jsem se nakonec rozhodl převzít Spartu jako její nový vlastník," uvedl Bříza.

Za Sportovním holdingem Praha stojí miliardář Petr Speychal, vlastník společnosti ČKD Praha DIZ, která je v insolvenčním řízení a je vyšetřována kvůli podezření z daňových podvodů.

Holding v minulosti vlastnil i hokejový klub Lev Praha, který hrál v Kontinentální lize a sídlil stejně jako Sparta v Tipsport Areně, podílel se na rozvoji a stále vlastní podíl v basketbalovém Nymburku. Do struktury holdingu patří ještě letiště v pražských Letňanech a další drobnější aktivity.

Dohoda s O2 TV

"Jednání o prodeji klubu byla dlouhodobá. Abych mohl realizovat tuto transakci, zajistil jsem pro ni privátní financování," řekl Bříza, jenž si zároveň pochvaloval podporu od klíčových partnerů klubu.

"Navíc se nám v tomto období podařilo uzavřít nová strategická partnerství, která Spartě dodají po loňském přesunu do O2 areny další výrazný nárůst finanční stability," doplnil. Jedním z nich má být například nový televizní kontrakt s O2 TV. Bližší informace chce Bříza zveřejnit na tiskové konferenci před startem extraligy ve čtvrtek 1. září.

Jedenapadesátiletý Bříza působil ve Spartě až do roku 2006 jako aktivní hráč, poté se hned přesunul mezi funkcionáře a stal se generálním manažerem a následně i předsedou představenstva. Podle veřejného rejstříku a sbírky jistin je doposud i členem představenstva Sportovního holdingu.

"Moje majitelská vize se nemění. Naším cílem bude i nadále rozvoj klubu jak po sportovní, tak i společenské stránce. Viditelným rozdílem je fakt, že za Spartou v této chvíli vlastnicky nestojí žádná velká obchodní společnost," řekl Bříza, který zároveň uvedl, že se nebrání "smysluplným jednáním" o vstupu možných spoluinvestorů do klubu.

Podle posledních účetních výkazů koupil Bříza za nezveřejněnou cenu finančně zdravé aktivum. Klub v účetním roce do dubna 2015 utržil 243 milionů korun a vydělal před zdaněním 385 tisíc korun. V zisku skončil poslední tři roky.

Otázkou je, co bude dál se Sportovním holdingem. Speychal s médii nekomunikuje. HN v této věci oslovily šéfa České unie sportu a majitele basketbalového Nymburku Miroslava Janstu, kde je Sportovní holding stále podílníkem. "Už více než rok celý Nymburk řeším sám. Pan Speychal nám pomohl v době rozjezdu Sportovního holdingu, teď se už dění kolem klubu neúčastnil. Nevím, co bude se Sportovním holdingem, ale Nymburk by to každopádně nemělo nijak ovlivnit," tvrdí Jansta.