Jaderná elektrárna Temelín v pátek večer zahájila plánovanou odstávku prvního bloku a několik dní nebude vyrábět elektřinu. U elektrárny, která dodává do sítě pětinu elektřiny, se sešla plánovaná odstávka, která vyřadí její první blok, a pokračující odstávka druhého bloku běžící již od 3. června. Podle tiskového mluvčího elektrárny Marka Svitáka práce na spuštění finišují, dříve než první týden v září ale vyrábět nezačne.

"Čekají nás ještě kontroly zařízení a těsnostní tlakové zkoušky, a teprve na základě jejich výsledku můžeme požádat o povolení ke startu reaktoru," řekl ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek. Hlavní práce jsou už ale podle něj ukončeny.

Výpadek Temelína, elektrárny, která je v provozu od roku 2000, dodávky elektřiny pro zákazníky neohrozí. "Máme k dispozici rezervní zdroje od vodních až po uhelné elektrárny. Připravená je i paroplynová elektrárna Počerady," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Největší česká energetická společnost ani nečeká, že by zvyšovala dovoz z jiných zemí. Přispívá k tomu i mnohem nižší spotřeba elektřiny během léta. Temelín má instalovaný výkon obou bloků 2160 megawattů, v loňském roce elektrárna vyrobila 14,23 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Svary trápí i Temelín

Kontroly jaderných bloků jsou nyní oproti minulosti delší, protože se firma ČEZ musí přesvědčit, zda v případě Temelína nedošlo k podobným problémům se svary jako dříve u jaderné elektrárny v Dukovanech.

Pravidelná odstávka bloku jaderné elektrárny slouží nejen k výměně jaderného paliva, ale probíhají při ní i revize a kontroly. Loni v létě při nich technici v Dukovanech objevili nedostatečnou dokumentaci u jednoho ze svarů na potrubí, které měřilo tlak vody pohánějící turbíny. Svarů jsou v každé elektrárně řádově tisíce.

Postupně tak ČEZ musel zkontrolovat svary u všech čtyř bloků a musel na několik měsíců odstavit tři bloky Dukovan. Kvůli tomu přišel nejméně o 2,5 miliardy korun. Jaderné bloky totiž tvoří 42 procent produkce české energetické jedničky a patří mezi ty nejziskovější. Nad rámec původního harmonogramu budou Dukovany stát i letos, prodloužené odstávky se chystají i v roce 2017.

Jaderná elektrárna Temelín loni podobné problémy se svary, jako byly u Dukovan, neměla. Svary se tu navíc kontrolovaly jinými metodami, především ultrazvukem. Dělala je však stejná firma Tediko. Ta obvinění, že nepracovala řádně, odmítá. Tediko působilo jako subdodavatel pro společnost Škoda Jaderné strojírenství, s níž měl ČEZ na tuto činnost sepsanou smlouvu.

Životnost bloků v Dukovanech

Společnost ČEZ je kvůli loňským problémům pod ještě přísnějším dohledem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ten musí rozhodnout o dalším desetiletém prodloužení životnosti třech bloků v Dukovanech. Licence pro druhý blok vyprší už letos, pro třetí a čtvrtý blok do 31. prosince 2017.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pokud by se ukázala potřeba rozšíření nebo opakování některých kontrol, vždy musí mít přednost bezpečnost před ekonomikou provozu a délkou odstávek," zdůraznila jeho šéfka Dana Drábová již koncem května pro HN, když na prohloubení problémů se svary v Dukovanech upozornily. Drábová nevyloučila, že by se delší odstávky mohly dotknout i Temelína.

"Prioritou je bezpečnost. Chceme mít jistotu o stavu zařízení, proto jsme doplnili kontroly rentgenovaných svarů a současně jsme čas ke kontrole využili k dalším činnostem. Částečně jsme si tak něco odpracovali pro příští rok, a tak bychom mohli další odstávku naopak o tyto činnosti zkrátit," řekl ředitel Temelína Bohdan Zronek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist