Když přijíždíte ke skladům Amazonu s kódovým označením PRG1 a PRG 2, zarazí vás jejich velikost. I když čekáte, že uvidíte velké sklady, rozloha 13 fotbalových hřišť nebo ekvivalent dvou Václavských náměstí u dominantnější budovy PRG2, v níž je distribuční centrum firmy (PRG 1 v sobě skrývá takzvané návratové centrum), vás překvapí.

Na druhou stranu, kvůli blízkému letišti v Ruzyni a okolnímu letovému provozu je to budova poměrně nízká, zapuštěná do země. Z jedné strany najíždějí kamiony přepravních společností, z druhé je obrovské parkoviště a autobusové zastávky.
 
Víc než tři tisícovky zaměstnanců zdejšího dvojbloku budov do práce dojíždějí především speciálními autobusovými svozy z různých částí Prahy, středních Čech, ale třeba i z okolí Ústí nad Labem. Konkrétně se takto podle Amazonu zdarma dopravuje 97 procent všech pracujících. V plánech české pobočky amerického internetového obchodu je i rekonstrukce vlakové zastávky v Dobrovízi, aby sem lidé mohli ve větších počtech dojíždět i vlakem.

Hned na recepci je vám jasné, že se ocitáte ve svébytném světě, v jakémsi mikrokosmu. Vévodí mu motivační nápisy na stěnách, informace o tom, že už několik dní provozu proběhlo bez nehody (ve středu 24. srpna v době naší návštěvy to bylo konkrétně 36).
 
Práce v distribučním centru je bezesporu jednotvárná. Zboží přijede k naskladnění, část pracovníků jej zařadí do regálových polic a následně na pokyn sjetin ze seznamu on-line objednávek jiná část směny zákazníkovu objednávku, zpravidla složenou z více kusů, zkompletuje a pošle k zabalení a expedici.


Osvěžením je tu řada maličkostí. Například to, že občas přijdou lidem v provozu při jejich práci zahrát vybrané hudební skupiny, nedávno například beatlesrevivalová formace Professor nebo i dechovka. Zasedací místnosti se tu jmenují po komiksových hrdinech jako Captain America. Neexistuje tu dress code, potřeba jsou pouze boty s pevnou špičkou.
 
Zároveň jsou tu ale na každém kroku četná doporučení a příkazy. Ilustrovaný manuál, jak zvedat těžší předměty, varování zákazu konzumace sladkých nápojů přímo na pracovišti - jejich rozlití po zemi by mohlo znamenat problém. Pití vody při práci je tu v pořádku. Zapovězeny jsou telefony. A taky zde objevíte návod, jak oslovovat sluchově postižené kolegy. Těch tu pracují už asi čtyři desítky.

Exkurzi už absolvovalo 600 lidí  

Celkový pohled na vnitřek tohoto kolosu se ovšem nenabízí, protože jednotlivé sektory přepažují protipožární stěny. Samozřejmostí jsou pojízdné pásy, 3D skenery, váhy. Vlastně jako na poště. Kmitají tu lidé s vozíky plnými zboží, sem a tam. Knížky, hry, drobná elektronika… Místní sklad je zaměřen právě na distribuci menších položek.
 
"V červnu jsme začali dělat prohlídky pro veřejnost. Konají se vždy jeden den v měsíci ve dvou vlnách zhruba pro 30 lidí ráno a odpoledne," říká PR manažer Amazonu Karel Taschner. Nad rámec toho se poprvé po roce fungování PRG 2 mohli při speciálních akcích do firmy podívat rodiny, kamarádi a známí místních "Amazonians".
 
Na túry se hlásí také členové samospráv okolních obcí a zároveň řada byznysmenů, manažerů z jiných firem, kteří třeba přemýšlejí o výstavbě podobného logistického centra. Zdejší sklad je totiž vůbec největší samostatně stojící budovou tohoto typu v Česku, která se postavila po revoluci. "Zatím naše exkurze provedly asi kolem šesti stovek lidí," dodává Taschner.

Jde o sedmou generaci skladů Amazonu. S chytrým osvětlením, které samo pozná, kdy je ho potřeba a kdy ne, s rekuperací tepla a dalšími vychytávkami. Firma už dokončila vývoj osmé generace skladových budov, která je v mnohem větší míře automatizovaná, řadu činností vedle lidí vykonávají roboti.
 
Celkem už v Česku Amazon investoval přes 100 milionů eur, kromě zmíněného distribučního centra a návratového centra ještě sídlí v pražských Dejvicích asi 350 odbornějších pracovníků, zejména HR a IT experti.
 
Pro otevření svých útrob a možnost veřejnosti nahlédnout do toho, jak to v Amazonu funguje, se společnost rozhodla mimo jiné kvůli tomu, že kolem Amazonu v Česku panuje řada chimér a despektu. Podle zástupců Amazonu především proto, že neexistuje česká verze e-shopu. Lidé v Česku s Amazonem příliš nemají osobní zkušenost. Podle statistik firmy má aktivní uživatelský účet na některé zahraniční doméně Amazonu jen nanejvýš 100 tisíc Čechů.
 
"Vůbec jsme neměli problém přesvědčit naše zaměstnance k aktivní účasti v kampani, aby se nechali nafotit a zveřejnit svůj příběh o tom, proč v Amazonu rádi pracují, a být s tím viděni na billboardech ve středních a severních Čechách a po Praze," poznamenává HR ředitel Amazonu pro střední a východní Evropu Karel Foltýn k aktuální outdoorové reklamní kampani firmy.

Nově 125 korun na hodinu

Od září se všem úrovním zaměstnanců Amazonu v Dobrovízi zvednou mzdy v průměru téměř o 14 procent. Většina z nich je zaměstnána na hodinovou gáži a bude dostávat nikoliv 110 korun na hodinu jako dosud, ale 125 korun. Vedoucí pracovníci, kteří řídí často i desítky členů svých týmů, pak začnou na 170 korunách na hodinu.
 
"Revidujeme data o odměnách za podobný typ zaměstnání v daném regionu. Takto to funguje všude, kde Amazon působí. Pro Dobrovíz to byla první podobná úprava. V návratovém centru pracovali dříve jen externě najmutí agenturní zaměstnanci. Jakmile tito přešli loni interně pod nás, začalo se to týkat i jich. Navíc zvažujeme, že bychom mzdové podmínky revidovali ne jednou ročně, ale každý půlrok," vysvětluje aktuální nárůst mezd Foltýn. A nové platové podmínky platí i pro ty, kteří by se chtěli o práci ve skladech Amazonu ucházet. Masivní nábor brigádníků pro letošní vánoční špičku Amazonu právě startuje.
 
Pracovní týden v Amazonu znamená čtyři dny práce a tři dny volna, dvě desetihodinové směny denně. Ranní směna nastupuje v 7 hodin a končí v 17:30. Večerní začíná v 18:20 a končí ve 4:30 ráno. S všemožnými příplatky za noční služby a odměnami si tak řadový zaměstnanec může přijít na 30 tisíc korun měsíčně.
 
Navíc se nabízí řada benefitů včetně třeba oběda obsahujícího polévku, salát, výběr z několika hlavních jídel, moučník a nápoj za 25 korun.

Další novinkou, kterou v Dobrovízi zažijí, bude rozšíření celého skladu PRG 2. Dosud byly užívány de facto jen dvě třetiny celé budovy. Třetina pro skladovací věž a střed objektu pro balení zásilek. Příští týden se otevře druhé křídlo s další velkou skladovací věží. A aktivní prostor celé budovy se tak prakticky zdvojnásobí.
 
Management Amazonu nyní věří v to, že se návratové centrum povede přestěhovat z logistické zóny v Dobrovízi do Horních Počernic. Složitá administrativa kolem obsazení nové plochy ale tyto plány zatím trochu brzdí. Momentálně se zpracovává studie proveditelnosti, kterou po developerovi nového objektu pro Amazon požadují úřady. A to celé může trvat ještě řadu měsíců. "Letošní vánoční špičku už nestihneme," poznamenává Taschner.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist