Produkce zpracovatelského sektoru v Británii v červenci klesla o 0,9 procenta, tedy nejprudším tempem za poslední rok. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters potvrzují, že červnové referendum o odchodu Británie z Evropské unie bezprostředně zasáhlo britské továrny. Celková průmyslová výroba nicméně v červenci překvapivě stoupla o 0,1 procenta, a to díky vyšší těžbě ropy a plynu.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že produkce zpracovatelského sektoru se sníží pouze o 0,4 procenta. U celkové průmyslové výroby počítali s poklesem o 0,2 procenta.

Výrazný červencový pokles aktivity britského zpracovatelského sektoru již dříve signalizoval průzkum společnosti Markit mezi nákupními manažery. V srpnu však aktivita podle údajů firmy Markit prudce oživila. To posílilo naděje, že hospodářské dopady červnového referenda nebudou tak tvrdé, jak se někteří ekonomové obávali.

Zpracovatelský sektor podle statistického úřadu nedokázal okamžitě těžit z propadu britské libry, který následoval po červnovém referendu. U kontraktů totiž obvykle trvá delší dobu, než zareagují na výkyvy v měnových kurzech, napsala agentura Reuters.