Stání podnik Lesy ČR letos těží jinak než v předchozích letech. Až 70 procent celkové těžby tvoří kalamitní dříví - převážně napadené kůrovcem. Takové dříví má následně nižší cenu na trhu a v Evropě ho je nyní přebytek. Kvůli tomu podniku za prvních sedm měsíců letošního roku klesl hrubý zisk na tři miliardy korun. To je o 1,3 miliardy méně, než za stejné období loni. Hrubý zisk za celý rok by měl dosáhnout 3,77 miliardy korun. Podle ředitele státního podniku Lesy ČR ale splní finanční plán.

"Máme naprosto dramatický nárůst těžby kalamitního dříví. Taková těžba je nutná. My sice můžeme vyrovnávat hospodářský výsledek těžbami kvalitnějšího dříví, ale jde nám o udržitelnost a vyrovnání kvality našich lesů," vysvětluje nižší výdělky generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podnik v roce 2015 odvedl do státního rozpočtu 8,3 miliardy korun. Letos počítá s odvodem 5,6 miliard korun. Státu firma posílá i peníze z rezerv z předešlých let.

Stání lesy letos vytěžily zatím 1,2 milionů kubíků dříví napadeného kůrovcem. Loni to bylo 330 tisíc kubíků a v roce 2014 vytěžil 305 tisíc kubíků dřeva. "Letošní počasí je pro nás poměrně příznivé, ale i tak nám chybí alespoň dvě zimy, kdy by byla delší sněhová pokrývka," uvádí Szórád.

Cena za kubík dřeva meziročně klesla o 200 korun na průměrně 1400 korun za smrkové dříví. Podle Szóráda jsou nyní na svém dně. "Ceny dřeva se pohybují na sinusoidě, před dvěma lety byly na svém vrcholu. Podle našeho očekávání už dále klesat nebudou, ale to bude záležet na trhu, protože nyní je větší nabídka než poptávka," vysvětluje šéf Lesů ČR, podle kterého firma není schopná všechno dřevo uplatnit na českém trhu.

Každý rok se v Česku vytěží mezi 15 až 17 miliony kubíků dřeva. Přibližně třetina míří do zahraničí v nezpracovaném stavu. To z Česka dělá největšího exportéra suroviny v celé Evropské unii. "Přemýšlíme nad programy, které by udržely dřevo v České republice. Rádi bychom zvýšili zpracování i spotřebu dřeva," tvrdí Szórád.

Ministerstvo zemědělství nyní pode náměstka pro lesní hospodářství Patrika Mlynáře finišuje program na podporu nových investic. Ten by měl zajistit, aby se v budoucnu více dřeva zpracovávalo v Česku. Rezort program představí v příštích týdnech.

"Současné zpracovatelské kapacity nebudou nadšené a je dost pravděpodobné, že je budou kritizovat, protože bude přitahovat nové investice," říká Szórád.

Lesům ČR patří zhruba polovina českých lesů. Dřevo v Česku zpracovávají stovky firem. Mezi největší patří hlavně zahraniční podniky jako Mayer − Melnhof Holz Paskov či Stora Enso Timber. Dále jsou to domácí Pila Lukavec, Pila Javořice nebo Less & Timber z investiční skupiny Jet Investment Igora Faita.