Zbrojař a průmyslník Jaroslav Strnad přidal do svého rychle rostoucího impéria letos již pátou firmu. Po tvrdých vyjednáváních získala jeho společnost Industry Innovation firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí. Ta se pod vedením svého majitele Františka Komárka dostala do velkých finančních problémů. Industry Innovation není součástí zbrojařské skupiny Czechoslovak Group, ale patří přímo Strnadovi.

„Cílem našeho angažmá v Kovosvitu MAS je udržení výroby i zaměstnanců. I přes velmi obtížnou situaci firmy uděláme vše pro splnění jejích závazků vůči zaměstnancům, dodavatelům a ostatním partnerům. Stejně jako v jiných případech, i zde je naším cílem zachránit tradiční průmyslový podnik, který je významným zaměstnavatelem v jihočeském regionu,“ řekl HN v pátek odpoledne Strnad, majitel největší české zbrojařské skupiny Czechoslovak Group.

 Jak rostlo Strnadovo impérium
2006 Excalibur Army
2007 Dako CZ Třemošnice
2008 VOP Přelouč
2010 MSM Group
2013 Tatra Kopřivnice, Karbox Hořice, VOP Šternberk
2015 Tatra Defence Vehicle
2016 Retia Pardubice, Avia Letňany, Job Air Ostrava, Elton, Dubnický metalurgický kombinát, Kovosvit MAS

Dalším zájemcem, který s Komárkem jednal, byla investorská skupina Nordic Investors, kterou vedou dva bývalí advokáti Tomáš Otruba a Jan Petřík.

Skupona Nordic Investors koncem srpna Kovosvitu pomohla překlenovacím úvěrem. Kovosvit měl již zablokované účty a chyběly i peníze na výplaty pro osm stovek zaměstnanců.

„Jsme si jistí, že Kovosvit má budoucnost. Byli jsme připraveni majetkově vstoupit do společnosti a dále jí rozvíjet. Jsme ovšem velmi spokojeni s tím, jak vše nakonec dopadlo,“ říká Ladislav Jelínek z Nordic Investors, který měl projekt na starosti.

Kovosvit je již pátou letošní akvizicí Jaroslava Strnada. Od ledna do Czechoslovak Group přibyl český výrobce radarů firma Retia, většinový podíl ve výrobci hodinek Prim firmě Elton Hodinářská nebo mošnovské opravně letadel Job Air Technic. Na jaře také koupil od indických majitelů zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit.