Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), která je členem vládní koalice s Křesťanskodemokratickou unií (CDU), v pondělí na konventu ve Wolfsburgu podpořila uzavření dohody CETA o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Podpořila tak stanovisko svého předsedy, vicekancléře Sigmara Gabriela, informovala agentura DPA.

Uplynulý víkend demonstrovalo v Berlíně proti zamýšlenému uzavření dohody CETA, ale hlavně proti dohodě o volném obchodu EU se Spojenými státy (TTIP) přinejmenším 150 000 lidí.

Smlouva s Kanadou už je dojednaná a předpokládá se, že s ní němečtí politici nakonec vysloví souhlas. TTIP to ale bude mít v Německu složitější a neočekává se, že se ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

Gabriel podle DPA řekl, že za CETA se v pondělí postavily dvě třetiny delegátů konventu. Vicekancléř se v uplynulých týdnech důrazně vyslovoval pro uzavření dohody s Kanadou, a pokud by s ním delegáti odmítli souhlasit, byl by jeho politický osud nejistý.

CETA, která má snížit cla u 98 procent zboží a umožnit firmám, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky, má být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád zemí EU a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikací v národních parlamentech členských zemí. Než by se parlamenty k dohodě vyjádřily, dohoda by platila v provizorním režimu.

Kanada loni do EU vyvezla zboží za 28,2 miliardy eur, osmadvacítka opačným směrem za 35,2 miliardy eur.