Chivas Regal hledá inovativní start-upy, které konají dobro a usilují o změny ve společnosti. Už potřetí se ty nejlepší z nich utkají ve finále soutěže "The Venture". Skotský výrobce whisky rozdělí mezi pětici nejlepších projektů jeden milion dolarů.
Letošní ročník se otevírá více zemím, mimo jiné i Česku. O postup do globálního finále letos usilují projekty z 31 zemí. Z každého státu postoupí do mezinárodního kolo soutěže pouze jeden projekt. Do soutěže se mohou hlásit projekty, které jsou úplně v začátcích nebo se už rozjely a hodila by se jim finanční podpora. Důležité ovšem je, že jsou v zisku a zároveň mají určitý sociální přesah. Přihlášení probíhá do konce září na adrese chiv.as/The Venture.
Ze všech došlých přihlášek bude v regionálním kole vybráno deset projektů, které v průběhu října čekají speciální workshopy na rozvoj jejich podnikatelských dovedností a poradenství s nezávislými odborníky – specialisty na start-upy, kreativci, finančníky a kouči.
Během mentoringu se zástupci projektů budou potkávat například se zakladatelem The Spot / Booster Matejem Ftáčnikem, partnerem Credo Ventures Andrejem Kiskou nebo Jakubem Brabcem, který pomáhal produktově budovat české startupy jako Rohlik.cz, DámeJídlo, Bonami a dalšími osobnostmi start-upové scény.
Nejlepší pětice předstoupí před lokální porotu, jíž předsedá Václav Dejčmar, akcionář společnosti RSJ, investor a mecenáš vědy a umění. V porotě zasedne i novinář a spoluzakladatel konzultantské firmy NextBig Miloš Čermák, novinářka a zakladatelka portálu Zonky Lucie Tvarůžková, majitel železničního dopravce Leo Express Leoš Novotný a český rapper Vladimír 518.
Hodnocení pětice českých projektů proběhne 9. listopadu ve vlaku z Ostravy do Prahy. Do cílové stanice dojede jen jediný zástupce, který postoupí do mezinárodního finále. Regionální vítězové odletí na The Venture’s Accelerator Week do britského Oxfordu, kde se jim v rámci mentoringu dostane cenných rad od špiček světového byznysu. Zaujmout budou moci i veřejnost, která v hlasování rozdělí 250 tisíc dolarů. Do velkého finále v New Yorku postoupí už jen pět nejlepších. Porota mezi ně poměrově rozdělí zbylých 750 tisíc dolarů.
Do nedávno skončeného druhého ročníku se přihlásilo 2700 projektů. Nejvyšší částku, 300 tisíc dolarů, získal Oscar Andres Mendez z Kolumbie. Porotu zaujal s projektem Conceptos Plasticos, v jehož rámci recykluje plastový a kaučukový odpad a vyrábí z něj materiál na stavbu budov v rozvojových zemích, zejména pak v Jižní Americe, Africe a a Asii.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.