Výrobci a prodejci pneumatik pro zemědělské a stavební stroje, firmě Mitas, loni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun, z toho 7,7 miliardy firma utržila v zahraničí. Tuzemské tržby stagnovaly na 1,02 miliardy korun. Vyplývá to z firemní výroční zprávy ve Sbírce listin.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Prodeje v segmentu zemědělských pneumatik se po slibném začátku roku mírně propadly, a to především kvůli tradičně slabším prodejům v měsících srpen až prosinec," uvedla ve zprávě firma. Loňský rok byl ve znamení nižší výroby strojů, zejména v Evropě. "Naproti tomu ve Spojených státech a Ruské federaci jsme mohli pozorovat mírné oživení výroby a prodejů," dodala společnost. Trh motocyklových pneumatik a s ním i výsledky Mitasu v tomto segmentu rostly, hlavně ve východní Evropě a mimo EU.

V letošním a příštím roce by se podle firmy měla výroba zemědělských a stavebních strojů v Evropě zvyšovat, situace v Rusku je podle firmy nejistá. Vývoj na americkém trhu je podle odhadů pozitivní.

Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Ve svých výrobních závodech v České republice, Srbsku a v USA vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly.

Mitas je součástí českého gumárenského holdingu ČGS Holding. Evropská komise letos v květnu dala zelenou převzetí holdingu švédskou strojírenskou skupinou Trelleborg. Transakce podle komise nevyvolává obavy z možného ohrožení hospodářské soutěže. Podpis dohody o převzetí českého holdingu oznámil Trelleborg loni počátkem listopadu. Celková hodnota transakce činí zhruba 10,9 miliardy švédských korun (31,4 miliardy korun).