Část dat klientů T-Mobilu, která mobilnímu operátorovi na jaře ukradl údajně jeden z jeho zaměstnanců, koupila za 100 tisíc korun společnost STEM/MARK. Informoval o tom server Seznam.cz. Ředitel firmy zabývající se marketingovými výzkumy, analýzami a předvolebními průzkumy Jan Tuček transakci s daty nepopřel, informace o částce ale nepotvrdil, protože obchod šel prý "mimo něj".

Tuček současně uvedl, že jeho firma se snaží databáze získávat z oficiálních zdrojů, což tak vypadalo i v případě zmíněných dat. "Pak se ale ukázalo, že to tak není," řekl Tuček. Podle Tučka je tak STEM/MARK v kauze na straně poškozených. Že jsou data od T-Mobilu, firma nevěděla. Samotný operátor se podle jeho mluvčí Martiny Kemrové nemůže k případu kvůli probíhajícímu vyšetřování vyjadřovat.

"Během několika dní po nákupu databáze k nám do firmy přišla policie a řekla nám, že jsme byli těmi, kdo ilegálně získanou databázi koupil. Data jsme ovšem do té doby nijak nevyužili. Policie zkontrolovala, že nejsou uložena v našem systému, a pro účely vyšetřování zabavila disk, na kterém byla uložena. V rámci vyšetřování jsme vedeni jako poškození," popsal Tuček.

"Cena sto tisíc za takováto cenná data je podle mě odpovídající. Ti lidé, kteří data ukradli, je ovšem mohli prodat i za vyšší cenu," říká Vladan Hejnic, ředitel marketingové firmy VIVmail.cz. Podle Tučka však prý agentura zaplatila méně.

Podle dřívějších informací médií se případ stal letos v dubnu. Operátor pracovníka, který údajně odcizil 1,2 milionu dat jeho klientů, po odhalení propustil. Případ nadále vyšetřuje policie, která podle Seznamu.cz v případu obvinila vedle IT specialisty z T-Mobilu ještě dalšího muže, jehož totožnost zatím není známa.

Mezi odcizenými údaji zákazníků T-Mobilu byla jména, data narození, adresy, telefonní čísla, zákaznické kódy, údaje o tarifech, průměrných útratách a značkách zařízení i čísla účtů. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) operátorovi T-Mobile kvůli jejich krádeži v srpnu udělil pokutu 3,6 milionu Kč. Podle úřadu se T-Mobile dopustil deliktu, když data dostatečně nezabezpečil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist