Přední českou značku destilátů Pražská vodka získala skupina Stock Spirits Group. Dosud ji vlastnila zejména vinařská skupina Bohemia Sekt, která je stejně jako Stock z okolí Plzně. Stock vykoupil kromě Pražské vodky i další dvě značky, vodku Nordic Ice a gin Dynybyl, za pět milionů eur, v přepočtu tedy 135 milionů korun.

"Prodej značek lihovin nám dává možnost zaměřit se ještě více na naši hlavní podnikatelskou oblast, kterou jsou šumivá a tichá vína, a díky tomu dále růst jak na české, tak i mezinárodní úrovni. Aktivně chceme pokrýt požadavky trhu, kde zájem o moravská vína stále stoupá," komentuje prodej Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia Sekt.

O tom, že se Bohemia Sekt chystá prodat svou divizi destilátů, informovaly v červenci Hospodářské noviny.

Stock v regulatorní zprávě pro burzu uvedl, že chce do konce měsíce převzít distribuci koupených značek i marketing. Výroba by do areálu v Plzni měla přejít do ledna příštího roku. Stock také uvádí, že chce nadále pokračovat v nákupech konkurentů.

Akcie Stocku na pražské burze ve středu zhruba ve 14.30 posilovaly téměř o dvě procenta.

Do portfolia Stocku patří přes 40 značek, mimo jiné vodka Amundsen, Božkov vodka nebo Spiritis Polární. Skupina touto akvizicí posílí také v oblasti ginů, kde dosud nabízela jen dovážený Gordon’s London Dry Gin.

Vlastní vinice

Naopak pro Bohemia Sekt byl tvrdý alkohol nejmenší divizí. Za sebou má firma poslední dva úspěšné roky, během nichž se jí dařilo navyšovat hospodářské výsledky. Minulý rok utržila téměř 1,6 miliardy korun. Na číslech se nejvíce podílely sekty a šumivé nápoje, jejichž podíl dosáhl 60 procent, tichá vína tvoří třetinu tržeb. Čistý zisk byl téměř 300 milionů korun.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Právě prémiová moravská vína chce Bohemia Sekt v příštích letech zásadně rozvíjet. K tomu však potřebuje vlastní vinice. Ty v posledních několika letech na Moravě vysazuje a kupuje.

Podnik zatím hospodaří na 450 hektarech vinic, do tří let ale chce mít 600 hektarů. Lze očekávat, že prostředky získané prodejem divize destilátů zamíří právě do rozvoje vinic.

Skupina Bohemia Sekt patří pod nadnárodní skupinu Henkell & Co. Pod českého výrobce alkoholických nápojů patří také vinařská bašta jižní Moravy − Víno Mikulov, Habánské sklepy ve Velkých Bílovicích, značka Chateau Bzenec a pálavské Vinařství Pavlov.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist