Míra inflace v Británii vzrostla v září na jedno procento z 0,6 procenta v srpnu. Byla tak nejvyšší od listopadu 2014, oznámil v úterý tamní statistický úřad. K růstu cen přispělo zdražení oděvů a pohonných hmot a také zvýšení cen v hotelích. Levnější byly naopak letenky a potraviny. Růst inflace z měsíce na měsíc byl nejvýraznější od června 2014.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, se v září zvýšila na 1,5 procenta z 1,3 procenta v srpnu. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru počítali se zvýšením jádrové inflace na 1,4 procenta.

Analytici očekávají, že růst inflace v příštích měsících dál zrychlí, zejména kvůli zvýšení dovozních cen po prudkém poklesu kurzu libry v reakci na rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Mike Prestwood ze statistického úřadu nicméně upozornil, že je zatím málo důkazů, které by naznačovaly, že slabší libra tlačí vzhůru ceny zboží denní potřeby.

Inflace v Británii je už téměř tři roky pod dvouprocentním cílem britské centrální banky. Loni byla inflace nulová, a byla tak nejníže od začátku měření tohoto údaje v roce 1950.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru