Americká společnost Amazon hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 252 milionů dolarů (6,2 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 219 procent. Čisté tržby se zvýšily o 29 procent na 32,71 miliardy amerických dolarů (811 miliard korun).

Analytici čekali víc, akcie firmy tak v reakci na výsledky prudce klesly. Firma poskytla i slabší výhled na čtvrté čtvrtletí. Amazon je největším on-line maloobchodním prodejcem na světě, loni v září spustil v Dobrovízi u Prahy provoz svého prvního distribučního centra v České republice.

Zisk na akcii ve čtvrtletí dosáhl 52 centů a zvýšil se ze 17 centů před rokem. Zaostal tak za odhady analytiků, kteří jej v anketě agentury Thomson Reuters v průměru odhadovali na 78 centů. Za slabším ziskem jsou hlavně vyšší náklady.

K růstu tržeb naopak přispěl prudký nárůst výnosů z propagační akce Prime Day, nákupy pomůcek před začátkem školního roku a rovněž výkonnost divize cloudových služeb. Ta patří ve své branži k lídrům trhu.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

U tržeb firma splnila odhady analytiků, kteří je odhadovali na 32,69 miliardy amerických dolarů. Výhled je ale méně příznivý - na čtvrté čtvrtletí Amazon počítá s čistými tržbami v pásmu 42 miliard až 45,5 miliardy dolarů, zatímco trh počítal v průměru s částkou 44,58 miliardy amerických dolarů. Čtvrté čtvrtletí je pro firmy, jako je Amazon, klíčové, protože zahrnuje předvánoční sezonu, kdy tyto podniky mají zdaleka nejvíce zakázek.

Akcie Amazonu v reakci na výsledky hospodaření oslabily o více než šest procent a dostaly se pod 770 dolarů. Vrátily se tak na hodnoty, kde byly v srpnu. Na historickém maximu byly začátkem října, kdy se přechodně dostaly nad 847 dolarů. Až do dnešního propadu vykazovaly od začátku roku vzestup o více než 21 procent.

Z hlediska čistého zisku má Amazon za sebou šest čtvrtletí v řadě, kdy hospodařil se ziskem. Firma byla dlouho pověstná tím, že výrazně investuje a není schopna vytvořit zisk. Změnu přinesly až cloudové služby, v jejichž rámci Amazon prodává prostor pro vzdálené ukládání dat.

Meteorický nárůst tržeb v této oblasti jen podtrhuje, jak se podniky v celém světě obracejí na firmy, jako je Amazon či Microsoft, a svěřují jim správu svých dat. Kdysi nepostradatelný software i hardware tak rychle ztrácejí na důležitosti.

Amazon začátkem tohoto měsíce oznámil, že ve Spojených státech přijme na předvánoční období více než 120 000 sezonních zaměstnanců, což je o 20 procent více než loni. Potvrzuje tak námitky části svých kritiků, podle kterých Amazon představuje čím dál větší hrozbu pro tradiční kamenné obchody.

Celkové provozní výdaje se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 31,5 procenta na 10,94 miliardy dolarů. Hlavním důvodem jsou investice do cloudových služeb Amazon Web Services a rozšiřování programu Prime do dalších zemí.

Firma také pokračuje v budování infrastruktury, která zahrnuje jak skladové prostory, tak doručování objednaného zboží. Kromě toho firma také rozšiřuje nabídku videoslužeb.

Tržby divize Amazon Web Services vzrostly o 55 procent na 3,23 miliardy dolarů (80,1 miliardy korun). Překonaly tak průměrný odhad analytiků, který v anketě společnosti FactSet StreetAccount činil 3,19 miliardy amerických dolarů.

Celkové čisté tržby v Severní Americe se zvýšily o 25,8 procenta na 18,87 miliardy dolarů. Severní Amerika je pro Amazon klíčovým trhem.

Amazon v červenci oznámil, že zákazníci v rámci druhé propagační akce Prime Day celosvětově zadali o 60 procent zakázek více, a to navzdory technickým potížím, které akci provázely. Přesné údaje o prodeji ale firma v té době neposkytla.