Německá stránka americké internetové firmy Amazon začala nabízet zdarma dopravu zboží do Česka, pokud si zákazník objedná zboží nejméně za 39 eur (cca 1100 korun).

Podobnou službu nabízí pro celou střední Evropu a část Skandinávie. Pro Polsko ovšem firma spustila speciální vlastní jazykový servis, takže polští zákazníci si mohou vše vyřídit v rodném jazyce, zatímco Češi, Slováci, Maďaři či Švédové musí použít německou nebo anglickou verzi. 

Amazon má v Česku dvě logistická centra a jedno z nich v Dobrovízi u Prahy už také začalo sloužit jako "pick-up point", tedy místo, kam si český zákazník může své zboží nechat dovézt. České internetové obchody možná ještě v nadcházející sezoně konkurenci americké firmy tolik nepocítí, protože Amazon ji nepodporuje reklamou.

"Naším cílem je nabídnout zákazníkům tu nejlepší nákupní zkušenost. Abychom to mohli zaručit, můžeme rozšiřovat oblasti našeho působení postupně," uvádí americká firma ve stručném prohlášení. "Amazon působí v Evropě jako celoevropská společnost, nikoliv společnost s lokálními pobočkami v jednotlivých zemích. Amazon má svá distribuční centra na více místech Evropy, mimo jiné také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí. Ohledně českých stránek nemůžeme v tuto chvíli oznámit nic nového."

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Praktický pokus objednat si stejné zboží z českých internetových obchodů a z německého Amazonu ukázal, že americká firma může ve střední Evropě brzo vytvořit slušnou konkurenci, jen pokud nabídne podobné služby. Zatímco dražší výrobky jako automatické kávovary či poslední modely chytrých telefonů jsou v nabídce internetových obchodů v Česku a na Amazonu podobně drahé, například sluchátka jsou v nabídce americké firmy výrazně levnější - některé modely až o třetinu.

Amazon ovšem zvyšuje cenu nevýhodným kurzem koruny, který se liší od kurzu České národní banky až o dvě koruny na jedno euro, a potom přirážkami za rychlejší dopravu. Standardní dodávka zboží za 39 eur, tedy hranice poslání zdarma, trvá totiž až dva týdny. Rychlejší dodávka v řádu dvou tří dnů rozdíl v ceně prakticky smaže.