Čechů, kteří mají práci, neustále přibývá – v září bylo zaměstnaných 72,2 procenta obyvatel. Podíl zaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních osob ve věku 15 do 64 let tak byl nejvyšší od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993. Česko má také nejnižší nezaměstnanost v EU.

Oproti září roku 2015 se míra zaměstnanosti - po očištění od sezonních vlivů - zvýšila o 1,8 procentního bodu. Vyplývá to z úterních dat Českého statistického úřadu.

Nejvíce zaměstnaných osob je ve věkové skupině mezi 30 a 49 lety - míra zaměstnanosti zde dosahuje 86,9 procenta. Ve skupině mezi 50 a 64 lety to bylo 69,5 procenta a mezi lidmi od 15 do 29 let 48,2 procenta.

Obecná míra nezaměstnanosti činila v září 4,1 procenta, meziročně byla nižší o 0,7 procenta. Bez práce bylo 3,3 procenta mužů a pět procent žen.

V celém 3. čtvrtletí klesla míra nezaměstnanosti na čtyři procenta. Celkem si hledá práci 213 tisíc lidí. To je o 44 tisíc méně než ve stejném období loni. Míra zaměstnanosti byla na rekordně vysoké úrovni 72,2 procenta, což je nejvíc od roku 1993. 

"Práci mělo téměř 5,2 milionu lidí, což je ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím o 91 tisíc víc. Mezi pracujícími převažují zaměstnanci, tvoří bezmála 83 procent. Zvýšil se počet těch, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Přibylo také podnikatelů bez zaměstnanců. Na druhou stranu klesl počet zaměstnavatelů," uvádí Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu.

Také v evropském porovnání si Česko stojí velmi dobře, je zde nejnižší nezaměstnanost v rámci zemí EU. Podle aktuálních dat Eurostatu jsou v Česku bez práce čtyři procenta lidí ve věku 15 až 74 let. V celé Evropské unii klesla míra nezaměstnanosti v září na 8,5 procenta, což je nejnižší hodnota od února 2009.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru