V úterý dopoledne na Pražském hradě začala hlavní část Čínského investičního fóra za účasti firem, jako je Škoda Auto, J&T, Home Credit, Huawei nebo investiční skupina CEFC. Od akce se očekává ohlášení nových investic, které by Číňané měli do Česka a dalších států regionu přinést.

Už koncem března při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga podniky z říše středu představily plánované obchody za více než 300 miliard korun. Dosud ale na fóru padly pouze návrhy na budoucí spolupráci. Česko by se podle Číňanů mohlo stát čínskou bankovní základnou pro expanzi na další evropské trhy. "Nejprve ale musíme prozkoumat zdejší finanční možnosti," uvedla prezidentka finanční společnosti Kaiyuan Securities Tao Juan.

Šéf investiční skupiny Rockaway Jakub Havrlant lákal čínské internetové firmy do střední a východní Evropy. Podle něj představuje region o sto milionech obyvatel pro Číňany zajímavou příležitost. Upozornil mimo jiné na to, že tu nepůsobí tolik amerických firem a Čína by tak nemusela čelit silné konkurenci z USA.

Ke klíčovým agendám jednání patří rozvoj příležitostí v cestovním ruchu, průmyslu, energetice, elektronickém obchodování a potravinářství, řekl v pondělí prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík. Večer na akci vystoupí i prezident republiky Miloš Zeman.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:03
Akce se účastní tisícovka hostů

Celkem se akce, která začala v pondělí, zúčastní asi tisícovka hostů. Z toho polovina je z Číny, stovka ze 13 zemí střední a východní Evropy a 400 z Česka. Není vyloučeno, že se v souvislosti s fórem uskuteční protestní akce poukazující na hodnotu lidských práv a jejich porušování v Číně.

08:33
Nová iniciativa Hedvábná stezka

Na fóru bude představena iniciativa nová Hedvábná stezka 21. století jako platforma pro rozvoj spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, k níž se ČR připojila loni v říjnu. Před týdnem se skupina v lotyšské Rize dohodla na vytvoření investičního fondu na podporu společných projektů. "Od fóra si slibujeme, že čínští investoři jej využijí pro představení svých investičních záměrů," řekl Jaroslav Tvrdík.

09:26
Sobotka: Svět přichází do nové etapy

Premiér Sobotka na úvod řekl, že svět vstupuje do nové etapy, kterou provází nárůst napětí a technologický pokrok, který mění fungování obchodu a byznysu. V této epoše "černobílé vidění světa neobstojí", řekl Sobotka.

Spolupráce s novými partnery a hledání nových obchodních příležitostí vytváří podle premiéra podmínky pro větší prosperitu a pracovní místa. "Stojíme o vyvážené partnerství. Nechceme zůstávat pozadu, pokud jde o oboustranně výhodnou obchodní spolupráci," řekl Sobotka.

Za nejperspektivnější oblasti vzájemné spolupráce označil premiér automobilový průmysl, turistiku, letecký průmysl, finanční služby a potravinářství.

Sobotka řekl, že tři přímé linky mezi Prahou a čínskými městy pomohou turistice a rozvoji cestovního ruchu. V letošním roce navštíví ČR rekordních 400 tisíc čínských turistů.

09:51
Nevadí nám obchod, chceme dialog o lidských právech, říkají demonstranti z Falun Gong

Před Jízdárnou Pražského hradu, kde se koná jeden z panelů čínského fóra, protestuje čtveřice českých příznivců hnutí Falun Gong. Proti tomu čínský režim tvrdě vystupuje. "Nevadí nám obchod s Čínou, ale chceme upozornit na porušování lidských práv v této zemi a vyzvat k dialogu," řekl HN zástupce Falun Gongu Pavel Porubjak.

10:18
Sobotka mluvil i o lidských právech

"Silné ekonomické vztahy postavené na důvěře a stabilitě jsou základem prosperity. A prosperita, jak pevně věřím, je společným cílem jak států střední a východní Evropy, tak Číny. Formát spolupráce 16 plus 1 má nepochybně svou vlastní přidanou hodnotu. Týká se to průmyslu, týká se to logistiky a dopravy, vědy a výzkumu, ale také oblastí, jako je turistický ruch."

Sobotka také řekl, že Česko se k Číně staví jako většina velkých evropských států - jako k významnému politickému a ekonomickému partnerovi v rámci strategického partnerství, již nastoleného Evropskou unií. "Stojíme o vyvážené partnerství v obchodní a investiční oblasti - o podporu oboustranného růstu, podporu inovací, vědy a výzkumu," řekl premiér.

Premiér se jednou větou ve svém projevu dotkl i problematiky dodržování lidských práv v Číně. "Stejně tak v České republice stojíme o pokračování dialogu v oblasti dodržování lidských, občanských a sociálních práv v našich zemích," řekl.

10:21
Huawei se chce podílet na stavbě vysokorychlostních internetových sítí

Čínský Huawei v Česku postavil mobilní síť LTE pro trojici hlavních operátorů. "V následujících letech se chceme navíc podílet na stavbě vysokorychlostních internetových sítí, jež plánuje vaše vláda," říká technický ředitel Huawei pro Česko Wang Song.

10:54
Tomšík z ČNB: Otázkou je, jak spolupráce může zabránit finanční krizi

"Finanční spolupráce našich zemí může reálně podpořit rozvoj byznysu. Klíčovou roli v devizových rezervách stále hraje americký dolar, ale čínský jüan je na vzestupu. Čína má třeba největší dluhopisový trh světa. Klíčovými otázkami dnešní konference je, jak může spolupráce mezi Čínou a střední Evropou bránit finanční krizi a podporovat ekonomický růst a jaký bude dopad naší finanční spolupráce na koncové zákazníky v obou regionech," říká člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík.

10:59
Finanční stabilita je hlavním předpokladem pro spolupráci mezi čínskými a evropskými finančními institucemi

Na panelu věnovaném finanční spolupráci řekl místopředseda výboru všelidového shromáždění provincie Henan, Duang Xizhong, že finanční stabilita je hlavním předpokladem pro spolupráci mezi čínskými a evropskými finančními institucemi a také hlavním předpokladem pro projekt "Jeden pás, jedna stezka". Místopředseda také řekl, že Čína musí zlepšit vnitřní kontrolní mechanismy svých bank a finančních institucí.

11:05
Home Credit je největším poskytovatelem spotřebitelských půjček v Číně

"Home Credit je největším poskytovatelem spotřebitelských půjček v Číně. Růst čínské ekonomiky zpomaluje, podle výzkumů by ale půjčky spotřebitelů mohly být novým motorem jejího růstu," řekl předseda představenstva skupiny Home Credit Mel Carvill.

"Ze spolupráce s Home Creditem těží i čínští výrobci digitálních zařízení a telefonů," dodal Carvill

11:08
Čínská banka chce investovat do evropských letišť

China Everbright Group je obchodní bankou podnikající v oblasti cenných papírů a správy aktiv. "V regionu střední a východní Evropy se chceme stát styčným bodem mezi Čínou a zdejšími státy. Budeme se třeba podílet na rozšíření letiště v albánské Tiraně, do něhož jsme už investovali. Chceme do zemí střední a východní Evropy přivést více turistů a investovat tu také do dalších letišť, abychom podpořili turistický ruch z Číny,“ uvedl viceprezident Hongkongské společnosti Cai Yunge.

11:19
Česko by se mohlo stát sídlem čínských bank

"Česká republika nám nabídla možnost dalšího růstu. Všimli jsme si, že pan premiér Sobotka má velice pragmatický přístup k finanční spolupráci, jež ale potřebuje jasný vládní rámec, který se nyní vytváří. Česko má pro nás výhodnou geografickou pozici pro to, abychom zde vytvořili evropské finanční centrum. Nejprve ale musíme prozkoumat zdejší finanční možnosti, aby se Česko mohlo stát dalším sídlem čínských bank a dalších finančních domů,“ uvedla prezidentka finanční společnosti Kaiyuan Securities Tao Juan.

11:43
Číňané přicházejí mezi posledními

Řídící partner poradenské a auditorské společnosti Deloitte Josef Kotrba řekl, že čínští investoři přicházejí do země mezi posledními, ale za poslední dva roky jejich počet roste. Mezi příležitosti pro asijské investory patří i tuzemské banky a záložny, které hledají partnery pro svou reorganizaci.

12:11
Jedním z největších úvěrů ČEB byl ten na export zařízení pro elektrárnu

Jan Bureš, generální ředitel České exportní banky, hovořil o projektech, které banka v Číně dosud podpořila. Jedním z největších je úver na export zařízení pro čínskou elektránu v Šen Tou, které dodává Škoda Export. Bureš zdůraznil, že ČEB může poskytnout financování také v oblasti jaderných zařízení a zbraní, pokud je to v souladu se státním zájmem.

12:13
Bank of China chce propojovat malé a střední podniky s byznysy v Číně

Hou Wenbo, ředitel české pobočky Bank of China, která byla otevřena v Praze loni, řekl, že banka by chtěla, mimo jiné, propojovat malé a střední podniky s byznysy v Číně. "Česká republika je důležitý most mezi východem a západem a pokud budeme úzce spolupracovat, budeme úspěšní na obou stranách," řekl Wenbo.

Na otázku, zda Bank of China plánuje také otevřít služby pro retail, řekl Wenbo, že cílem je vybudovat v následujících dvou letech služby pro firmy.

12:27
O2 chystá spustit spolupráci s China Telecomem

Spolupráce českých a čínských firem je věcí vyvážených vztahů a vzájemné prospěšnosti, což platí ve všech obchodních vtazích. "Pokud je taková spolupráce výhodná pro obě strany, pak dává smysl. Pokud jí jedna ze stran zneužívá, tak společný byznys fungovat nebude," uvedl šéf mobilního operátora O2 Tomáš Budník na adresu česko-čínské obchodní spolupráce.

Během své řeči na panelu společnosti Huawei dále také šéf O2 mluvil o partnerství s China Telecomem, na němž se česká firma dohodla v dubnu. "Poptáváme u nich jejich čínské zákazníky, oni zase s námi spolupracují v Česku a na Slovensku. Podobné partnerství máme se španělskou Télefonicou, China Telecom je zase silný hráč, jenž nás spojuje s Asií," dodal ředitel. Konkrétní výsledky vzájemného byznysu s Číňany ovšem nezmínil.

13:29
Havrlant láká čínské e-shopy do Evropy

Šéf investiční skupiny Rockaway Jakub Havrlant láká čínské internetové firmy do střední a východní Evropy. "Je to oblast se 100 miliony obyvateli, což v Evropě není zanedbatelný počet. Místní ekonomiky rostou o více než tři procenta a elektronický trh zde dosahuje velikosti 15 miliard eur. Americké firmy tu navíc nejsou tak silné, protože se jim příliš nechce zřizovat lokální pobočky v tolika malých zemích," uvedl Havrlant.

13:46
Klid po obědě

Čínské fórum se po obědě vylidnilo. Španělský sál Hradu, kde se hlavní část akce koná, je obsazen sotva z poloviny. Na panelu věnovaném elektronickému obchodu mluví internetoví podnikatelé z Česka či Albánie a dalších středoevropských zemí, kteří se čínským partnerům představují. Číňané ovšem prezentace příliš nevnímají.

"Třeba já za naši regionální vládu budu s čínskými partnery jednat až dnes večer," uvádí účastník ze Slovinska Aljaž Ferjančič, jehož region sousedící s Itálií do alpské země láká čínské turisty a logistické firmy, které prý mohou využít blízkosti italských námořních přístavů.

14:12
Do roku 2020 bude Čína největší importní trh světa pro elektronické obchodování, tvrdí Alibaba

Zástupce čínského e-shopu Alibaba pro střední Evropu David Baumgart‎ promluvil o příležitostech exportu do Číny. "Do roku 2020 bude Čína největším importním trhem světa pro elektronické obchodování. Už dnes spousta čínských zástupců střední třídy poptává zboží z Česka či Nemecka," zmínil zástupce největšího světového e-shopu.

15:06
Online reportáž skončila

Hlavní část programu čínského investičního fóra ve Španělskem sále Hradu pro novináře podle organizátorů skončila. Volný je nyní vstup pouze na přidruženou akci Huawei.

Hlavní program pokračuje panely o turistickém ruchu a kulturní a sportovní spolupráci. Večer vystoupí na fóru i prezident republiky Miloš Zeman.

Děkujeme za přízeň.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist