Hrubý zisk britské nízkonákladové letecké společnosti easyJet v uplynulém finančním roce klesl o 28 procent na 495 milionů liber (15,4 miliardy korun). Jde o první pokles celoročního zisku od roku 2009. Firma v úterý uvedla, že na vině jsou především negativní dopady slabého kurzu libry a také obavy z terorismu.

Společnost easyJet je druhým největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě za irským konkurentem Ryanair. Má vysoké napojení na destinace, které jsou nyní považovány za méně bezpečné, jako je Egypt, Turecko a francouzská města Paříž a Nice.

Hospodářské výsledky podniku zasáhl i prudký pokles libry. Ten byl důsledkem červnového referenda, ve kterém se Britové překvapivě vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Libra od referenda oslabila zhruba o 14 procent vůči euru, vůči dolaru klesla dokonce o 16 procent.

Slabší libra v uplynulém finančním roce, který skončil 30. září, snížila zisk aerolinek easyJet o 88 milionů liber. V novém finančním roce by měl tento faktor zredukovat zisk o dalších 90 milionů liber.