Tuzemské Raiffeisenbank za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 5,3 procenta na 2,06 miliardy korun. Celková aktiva banky meziročně vzrostla o 26 procent na 307 miliard korun, k jejich nárůstu mimo jiné přispěla i akvizice retailového bankovnictví české Citibank. Banka o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

"Stali jsme se systémově významnou bankou a naše celková aktiva v průběhu třetího čtvrtletí poprvé překonala hranici 300 miliard korun. Za nárůstem bilanční sumy lze vidět nejen akvizici retailového portfolia české Citibank, ale především velmi úspěšný organický růst banky," komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Celkové provozní výnosy banky vzrostly o 12,9 procenta především díky jednorázovému výnosu z prodeje činností souvisejících s akceptací platebních karet a prodeji akcií společnosti Visa Europe. Provozní náklady stouply o 17,6 procenta na 4,43 miliardy korun.

Tento nárůst způsobily náklady na integraci retailového bankovnictví české Citibank a ještě zvýraznily povinné příspěvky do nového Fondu pro řešení krize a nové podoby Fondu pojištění vkladů.

Čisté úrokové výnosy banky meziročně vzrostly o 1,6 procenta na 4,7 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 7,1 procenta na 1,28 miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 12,7 procenta na 209 miliard korun. K růstu přitom došlo ve financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 27,3 procenta na 216 miliard korun.

Výsledky za tři čtvrtletí zveřejnily kromě ČSOB všechny velké banky. Komerční bance stoupl čistý zisk meziročně o 7,7 na 10,6 miliardy korun, České spořitelně o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 8,8 procenta na 4,9 miliardy korun. Zisk klesl pouze Moneta Money Bank, a to o devět procent na 3,2 miliardy korun.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

V Rakousku bance poklesl zisk

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur (10,7 miliardy korun). To představuje meziroční pokles o 14,7 procenta, oznámila ve středu firma, která je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

V samotném třetím čtvrtletí RBI vydělala 184 milionů eur. Výrazně tak překonala odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 60 milionů eur. Čtvrtletní zisk vzrostl z 96 milionů eur v předchozím kvartálu.

Hospodaření během třetího čtvrtletí podpořil i pokles rezerv na ztrátové úvěry na 100 milionů eur z 297 milionů eur ve druhém čtvrtletí.

Za devět měsíců roku pak objem rezerv na špatné úvěry klesl o 37 procent na 503 milionů eur. Způsobilo to hlavně zlepšení situace na Ukrajině, kde v posledních letech musela banka odepsat velký objem špatných úvěrů. RBI sdělila, že se na Ukrajině začíná vracet k ziskovému hospodaření.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru