Důvěra v českou ekonomiku v listopadu meziměsíčně stoupla o 1,8 bodu na 99,3 bodu. Zvýšila se tak pátý měsíc za sebou a je nejvyšší od května 2008, kdy dosáhla 100,2 bodu. Mezi podnikateli se od října zvýšila důvěra o 2,3 bodu, u spotřebitelů o bod klesla. Meziročně je důvěra v hospodářství u obou skupin ale vyšší. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

"Aktuální průzkumy mezi firmami i mezi spotřebiteli vyznívají z pohledu dalšího vývoje ekonomiky docela pozitivně. Asi se hned tak nevrátí silný růst ekonomiky, jaký jsme zažili v loňském roce, nicméně další zpomalení ze současného zhruba dvouprocentního růstu zatím žádný ukazatel nenaznačuje," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. I nadále ovšem podle něj platí, že o příznivém vývoji české ekonomiky do značné míry rozhoduje zahraniční poptávka. Podnikatelská důvěra v Německu přitom v listopadu podle čtvrtečních údajů zůstala na nejvyšší úrovni za dva a půl roku.

Indikátor důvěry podnikatelů v listopadu dosáhl úrovně 97,5 bodu, u spotřebitelů činil 107,9 bodu. Podle zjištění ČSÚ se mezi spotřebiteli zvýšily obavy ze zhoršení ekonomické situace v příštích 12 měsících. Obavy z jejich finanční situace se sice téměř nezměnily, více se ale obávají nezaměstnanosti.

V průmyslu důvěra mezi firmami proti říjnu stoupla o 2,5 bodu na 99 bodů. Ve stavebnictví se zvýšila o 4,6 bodu na 79,1 bodu, v obchodu o 1,6 bodu na 101,2 a mezi podnikateli ve vybraných odvětvích služeb, včetně bank, byla meziměsíčně vyšší o 2,1 bodu a dosáhla úrovně 97,7 bodu.

V průmyslu se hodnocení současné ekonomické situace respondentů nezměnilo, mírně se ale zvýšila jejich důvěra v poptávku. Optimističtější jsou i v pohledu na další měsíce, kdy očekávají vyšší tempo růstu výroby a téměř neměnnou zaměstnanost. Podobná očekávání mají i firmy ve stavebnictví, službách a v obchodu, kde se ale snížily zásoby zboží.

Proti loňskému listopadu je důvěra u podnikatelů ve zmíněných odvětvích vyšší s výjimkou stavebnictví, kde klesla.

Podnikatelská důvěra v Německu je nejvyšší za dva a půl roku

Podnikatelská důvěra v Německu v listopadu zůstala na nejvyšší úrovni za zhruba dva a půl roku. Vyplývá to z průzkumu institutu Ifo. Údaje signalizují, že šéfové německých podniků jsou i nadále optimističtí ohledně vyhlídek největší evropské ekonomiky, a to navzdory rostoucí politické nejistotě.

"Důvěra v německou ekonomiku zůstává na dobré úrovni," uvedl šéf institutu Ifo Clemens Fuest. "Vypadá to, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států prozatím nemělo na německou ekonomiku větší vliv," dodal.

Index podnikatelské důvěry, který je založený na průzkumu mezi zhruba sedmi tisícovkami německých firem, v listopadu zůstal na říjnových 110,4 bodu. To představuje nejvyšší úroveň od dubna 2014. Říjnovou hodnotu indexu institut Ifo ve čtvrteční zprávě mírně upravil z původně ohlášených 110,5 bodu.

Podle ekonoma institutu IFO Klause Wohlrabeho údaje signalizují, že hrubý domácí produkt Německa by ve čtvrtém čtvrtletí mohl stoupnout o 0,5 procenta, což by znamenalo celoroční růst o 1,9 procenta. Spolkový statistický úřad ve čtvrtek potvrdil, že ve třetím čtvrtletí hospodářský růst zpomalil na 0,2 procenta z 0,4 procenta ve druhém kvartálu, protože byl slabší export

Údaje dalšího německého institutu GfK ukázaly mírné zlepšení spotřebitelské důvěry. Index nálady německých spotřebitelů pro prosinec stoupl na 9,8 bodu z listopadových 9,7 bodu. Údaje signalizují, že spotřebitelé jsou během vánoční sezony připraveni utrácet, a podpořit tak růst ekonomiky.

Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby. "Spoření spotřebitelé stále nepovažují za příliš atraktivní možnost a mají spíše sklon peníze utrácet," uvedl analytik GfK Rolf Bürkl.

Německá vláda v říjnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Německo by tak mělo vykázat nejsilnější růst za posledních pět let. Ke zlepšení prognózy přispěly vyšší státní výdaje na migranty, nižší ceny ropy a slabší euro.