Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil více než stomilionový tendr ministerstva dopravy na správu centrálního registru vozidel. Jeho rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo se proti němu neodvolalo. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ÚOHS. Novou firmu pro správu registru ministerstvo chtělo vybrat už do konce roku.
"Proti rozhodnutí ÚOHS jsme se neodvolali, v souladu s jeho závěry už zajišťujeme řešení, kterým zajistíme další provoz registru," uvedl v neděli k případu mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.
Úřad tendr zrušil proto, že ministerstvo nevymezilo zakázku v podrobnostech nezbytných pro podání nabídek. Konkrétně neupřesnilo charakter podrobných technických informací o neveřejné části současné aplikace registru. Tyto informace měly být poskytnuty jen vítězné firmě až po podpisu smlouvy. Firmy, které se o zakázku ucházely, ale nemohly podle antimonopolního úřadu vyhodnotit dopad těchto informací na cenu zakázky. Podle úřadu tím ministerstvo porušilo zásadu transparentnosti.
Podle dřívějších informací zájem o správu centrálního registru vozidel projevilo pět firem. Jde o společnosti S.ICZ, O2 IT Services, OKsystem, AutoCont CZ a sdružení společností T-Mobile Czech Republic a COMMIT.
Vítěz tendru na provoz registru nemusí systém spravovat pouze po dobu čtyř let. Nabídka ministerstva dopravy není omezena časem, ale maximální cenou, kterou úřad stanovil na 165 milionů korun. Po překročení tohoto limitu má být ukončena. Na druhou stranu však může stát služby nového poskytovatele ukončit daleko dříve a smlouvu vypovědět do 12 měsíců.
Provoz centrálního registru, který vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů, v minulosti provázely komplikace. Po přechodu správy registru z ministerstva vnitra na resort dopravy v roce 2012 systém opakovaně zkolaboval a i po několika měsících si uživatelé stěžovali na mnoho nedostatků.
Starosti ministerstvu přidělal i ÚOHS, který zrušil už loňské výběrové řízení. Ministerstvo proto muselo prodloužit smlouvu s aktuálním provozovatelem, společností ICZ o 18 měsíců za 45 milionů korun. S.ICZ, která se nyní o zacházku ministerstva uchází, je dceřinou firmou nynějšího správce systému. ÚOHS ministerstvu v minulosti za registr uložil i stotisícovou pokutu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist