Spojené státy se staly za listopad čistým vývozcem zemního plynu. Podle listu The Wall Street Journal to plyne z údajů firmy S&P Global Platts. Americký vývoz plynu překročil jeho dovoz na několik dní už v září a do celoměsíčního čistého vývozu se tato bilance přehoupla poprvé téměř po 60 letech.

USA vyvážely tento měsíc v průměru 210 milionů krychlových metrů plynu denně, zhruba o 12 milionů kubíků více, než dovážely. Chladná zima v USA by v dalších měsících mohla vrátit bilanci do čistého dovozu, nárůst vývozu je však vítanou zprávou pro odvětví, které nyní těží více, než američtí odběratelé dokážou spotřebovávat. Přebytek zásob srazil v březnu ceny plynu v USA na 17leté minimum a i přes následné oživení jsou stále výrazně pod úrovní z roku 2014, kdy začal prudký propad cen ropy.

Od roku 2010 americký vývoz plynu vzrostl více než o 50 procent. Banka Citigroup odhaduje, že z USA se bude do roku 2020 vyvážet až pětina roční spotřeby. Podle odhadu ministerstva energetiky USA bude země do té doby třetím největším producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě za Austrálií a Katarem.

Největšími odběrateli amerického plynu jsou sousední země Mexiko a Kanada. Díky novým plynovodům přes jižní hranici se dodávky do Mexika dostaly v srpnu na rekordní maximum a podílely se na americké produkci asi šesti procenty. Vývoz do Kanady je relativně stabilní a podílí se na těžbě plynu v USA asi 2,5 procenta.

Výrazně také do americké bilance obchodu s plynem začíná promlouvat vývoz LNG z nového terminálu Sabine Pass v Lousianě. Kapacita terminálu vzrostla od jeho únorového otevření zhruba na dvojnásobných 42 milionů kubíků denně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Terminál Sabine Pass začal letos v únoru jako první a zatím jediný v USA s vývozem LNG z břidlicového plynu. Firma Cheniere Energy u něj plánuje uvést příští rok do provozu třetí závod na LNG a začne připravovat náběh čtvrté továrny.

Ještě v minulém desetiletí se čekalo, že Spojené státy se stanou velkým dovozcem LNG, takzvaná "břidlicová revoluce" ale díky inovacím v těžbě zpřístupnila rozsáhlá naleziště suroviny a těžařské firmy začaly s budováním vývozních terminálů. Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily i těžbu ropy a na konci loňského roku Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru