Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu klesla na 4,6 procenta, nejníže za devět let. Celkem ve Spojených státech vzniklo v listopadu 178 000 pracovních míst, což bylo nepatrně více, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Zpráva naznačuje, že centrální banka USA (Fed) na svém prosincovém zasedání téměř jistě zvýší úroky, i když k poklesu nezaměstnanosti přispěla podle agentury AP hlavně skutečnost, že mnoho nezaměstnaných přestalo hledat práci, a ze statistik tak vypadli.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že v listopadu vznikne 175 000 nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstane na říjnové hodnotě 4,9 procenta. Ministerstvo však současně zpřesnilo údaje za září a říjen směrem dolů. Za tyto dva měsíce tak vzniklo o 2000 pracovních míst méně, než se doposud uvádělo.

Průměrná hodinová mzda se ale snížila. V předchozím měsíci naopak rostla nejrychleji za sedm let.

Podle analytiků příznivý vývoj na pracovním trhu zřejmě odráží rostoucí důvěru v ekonomiku. Nedávná další statistika ukázala, že ekonomika ve třetím čtvrtletí silně rostla a na počátku nového čtvrtletí se zvýšily výdaje spotřebitelů a inflace a roste i trh s bydlením a zpracovatelský sektor.