Americký řetězec restaurací s rychlým stravováním McDonald's přesune své daňové sídlo pro zahraniční operace z Lucemburska do Británie. Tam také v rámci reorganizace vytvoří novou holdingovou společnost, která bude zastřešovat mimoamerické aktivity společnosti, sdělil ve čtvrtek McDonald's.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nová holdingová společnost bude shromažďovat většinu zahraničních příjmů McDonald´s z licencování své značky a dalších aktiv duševního vlastnictví a bude z těchto příjmů platit britskou daň ze zisku. Británii si hamburgerový řetězec vybral podle svých slov proto, že v Londýně již má "značný počet zaměstnanců".

Britská BBC připomíná, že Evropská komise začala před rokem vyšetřovat daňové dohody mezi Lucemburskem a McDonald's. Podle Bruselu Lucembursko firmě poskytovalo výhodný daňový režim, který byl v rozporu s unijními pravidly pro poskytování státní podpory.

Britská sazba daně z firemních zisků je nyní na 20 procentech a vláda ji do konce desetiletí plánuje snížit na 17 procent, což by byla nejnižší sazba v rámci zemí skupiny G20. Mluvčí McDonald´s ale řekl, že přesun daňového sídla nemá co dělat s úrovní zdanění v zemi a že jeho cílem je zvýšení efektivnosti operací, snížení nákladů a posílení flexibility.

V červenci firma sdělila, že v Británii do konce příštího roku vytvoří 5000 pracovních míst. McDonald´s tím dal najevo, že červnové referendum o odchodu země z EU na jeho plány nemělo vliv.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru