Více než týden po startu elektronické evidence tržeb (EET) mají tuzemské pivovary o stovky odběratelů méně. Někteří výrobci ale čekají odliv restauratérů až v příštím roce. Pokud jde o vliv EET na ceny piva, zdražovaly velké pivovary už před příchodem evidence.

"Reálně nám ubylo zhruba 100 restaurací, především na vesnicích, podle našich obchodních zástupců však toto číslo ještě není konečné. Pocity restauratérů jsou smíšené, zaznamenali jsme pozitivní i negativní reakce na EET," řekla Petra Winklerová, mluvčí Pivovaru Svijany. O zdražování piva kvůli EET informace nemá.

Plzeňský Prazdroj už dříve mluvil o stovkách zákazníků, kteří ukončili svůj provoz, tento počet však neměl překročit tisícovku. "Stále je velmi brzy hodnotit dopad EET na restaurace a hospody. Které z nich ukončení činnosti avizují a které skutečně skončí, uvidíme zřejmě až v lednu," dodala mluvčí Prazdroje Jitka Němečková. Prazdroj pivo zdražil před příchodem EET.

Skupina Heineken zdražila od listopadu pivo o 40 až 80 haléřů podle jednotlivých značek. "Evidujeme přibližně 20 uzavřených hospod a restaurací, ale pro provozovny budou kritické první tři měsíce. Všichni naši zákazníci pracují s EET, nicméně jim opatření zpomaluje provoz a vyvolává negativní reakce spotřebitelů," řekla mluvčí pivovarů Jana Pikardová.

Brněnský minipivovar Lucky Bastard zatím u hospodských větší problémy v souvislosti s EET nevidí. "Odběratelé nakupují pivo stejně jako dříve," uvedl jednatel společnosti Jan Grmela. Ze strany hospodských podle něj na novinku pochvalná slova nezaznívají, už jen proto, že v některých případech trpí systém dětskými nemocemi a hospodským celá změna přidává práci. Podle Grmely se dá říct, že růst cen piva v hospodách probíhal už v průběhu roku a zavedením EET vrcholí.

Pivovar Hols Vratislavice registruje jen zhruba 10 uzavřených provozoven na venkově. Podle Jaroslava Tomana z obchodního oddělení byly hlavním důvodem problémy s připojením na internet a také vysoké náklady na pořízení a provoz EET. Hospodští si podle něj stěžují, že je evidence zdržuje, mají také problémy s připojením. Někteří restauratéři podle něj ceny skutečně zvedli, aby pokryli zvýšené náklady.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Přerovský pivovar Zubr eviduje 16 zavřených provozoven. Pivovar Primátor z Náchoda odhadl, že v souvislosti s EET z řad jeho odběratelů ukončilo provoz přes 20 restaurací a hospod, většinou na venkově. Pro některé z nich byla EET podle ředitele pivovaru Josefa Hlavatého posledním impulzem k ukončení podnikání, někdo přestal točit pivo a zaměřil se na stravování.

EET byla spuštěna letos 1. prosince pro restaurace, hospody a ubytovací zařízení. Podle průzkumu Sdružení místních samospráv zaniklo zhruba 700 menších hospod.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist