Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies Inc. vykázal za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 2,2 miliardy dolarů (57,3 miliardy korun). Čisté příjmy však vzrostly na 3,76 miliardy amerických dolarů. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj.

Uber nezveřejňuje své finanční výsledky. Firma nemá veřejně obchodované akcie, takže výsledky oznamovat nemusí. Bloomberg však upozornil, že hodnota firmy již stoupla na 69 miliard amerických dolarů, což je více než činí tržní hodnota automobilky General Motors a sociální sítě Twitter dohromady.

Uber letos v srpnu oznámil, že se dohodl s čínským konkurentem Didi Chuxing, že opustí čínský trh. Výměnou za to získá v Didi podíl 17,5 procenta. V rámci dohody také firma Didi investuje jednu miliardu dolarů do Uberu.

Čisté příjmy, tedy příjmy po zaplacení řidičům, činily ve třetím čtvrtletí 1,7 miliardy dolarů. Vzrostly tak z 1,1 miliardy dolarů ve druhém a 960 milionů amerických dolarů v prvním čtvrtletí dodal zdroj.

Uber je podle zdroje ztrátový i na svém domácím trhu, v USA. V prvním čtvrtletí firma vykázala v USA mírný zisk, ve druhém čtvrtletí se však již propadla do ztráty 100 milionů amerických dolarů. Ve třetím čtvrtletí pak ztráta vzrostla.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, v posledních letech expanduje po celém světě. Ztráty Uberu přitom narůstají tím více, čím více firma expanduje. Loni ztráta činila nejméně dvě miliardy dolarů a od svého založení před sedmi lety Uber prodělal minimálně čtyři miliardy dolarů. V letošním roce má ztráta podle odhadů činit nejméně tři miliardy dolarů a čisté příjmy 5,5 miliardy dolarů.