Developerské společnosti HB Reavis se na sklonku loňského roku podařilo dokončit výnosný obchod.

Firma ovládaná slovenským miliardářem Ivanem Chrenkem prodala komplex administrativních budov v Praze-Karlíně za 84 milionů eur (v přepočtu 2,27 miliardy korun).

Dvě vnitřně propojené budovy s názvem River Garden II a III od HB Reavis koupil mezinárodní realitní fond Encore+. Ten v Česku nakupoval vůbec poprvé. 

"Akvizice River Garden II a III představuje výbornou příležitost k získání vysoce kvalitních kancelářských a obchodních prostor na zavedeném dílčím trhu a pro investory vytváří dobrý poměr rizika a výnosů," komentoval obchod Jeffrey King, manažer fondu Encore+.

Do portfolia otevřeného podílového fondu patří nemovitosti ve Francii, Německu, Švédsku, Španělsku, Polsku či Nizozemsku s hrubou hodnotou aktiv ve výši 840 milionů eur. Nemovitosti fondu Encore+ spravují společnosti LaSalle Investment Management a Aviva Investors. Encore+ byl nedávno poradenskou společností MSCI vyhodnocen jako nejlepší fond za poslední tři roky v indexu PEFPI (Pan-European Property Funds Balanced Funds Index).

K 30. červnu loňského roku přesahoval tříletý výnos fondu devět procent.

"Česká republika je atraktivní destinací pro investory díky silnému a stabilnímu růstu své ekonomiky," uvedl Chris Zeuner, ředitel společnosti LaSalle Investment Management pro střední a východní Evropu.

Budovy River Garden II a III nabízejí přes 25 tisíc metrů čtverečních převážně kancelářských ploch k pronájmu, doplňkově i prostory pro obchodníky. V domech si pronajímají kanceláře společnosti jako JCDecaux, Philips, NCR, Hill’s, ale i developer HB Reavis.

Stavby dokončené v roce 2014 sousedí s budovou River Garden I od stejného developera na Rohanském nábřeží.

Karlín prochází dynamickým rozvojem.

Aktuálně jsou zde ve výstavbě dvě velká administrativní centra – projekt Butterfly v docházkové vzdálenosti stanice metra Křižíkova a Rustonka o stanici metra dále na Invalidovně.

"Karlín patří mezi nejvyhledávanější čtvrti v Praze, a to jak z řad nájemců, tak investorů," řekl Chris Sheils, ředitel investičního oddělení v pražské kanceláři společnosti CBRE. Ta při akvizici River Garden II a III radila společnosti LaSalle.

Zájem investorů o Karlín a jeho bezprostřední okolí dokládá i necelý rok a půl stará transakce, kdy developer Skanska Property prodal kancelářskou budovu Corso Court společnosti Invesco Real Estate. Jak informovaly HN v listopadu 2016, rozjednaný je také prodej nejnovější administrativní budovy komplexu Futurama u stanice metra Invalidovna.

Loňský rok byl z pohledu investic do tuzemských komerčních realit rekordní. Podle CBRE se zobchodovaly nemovitosti v přepočtu za více než 3,5 miliardy eur (95 miliard korun). Prodej budov River Garden II a III se stal v tomto smyslu sedmou největší transakcí roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru