Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v úterý oznámil jméno druhého člověka, který od února zasedne v bankovní radě České národní banky. Do ČNB zamíří Marek Mora. Ten momentálně působí jako ředitel pro rozpočet, daně a regionální politiku v Radě EU.

Mora, který vystudoval ekonomii, v minulosti působil mimo jiné jako náměstek vicepremiéra pro evropské záležitosti, náměstek ministryně školství nebo jako ředitel kabinetu šéfa Rady EU. Mora byl rovněž poradcem premiéra Jana Fishera. Vedl například tým, který po obsahové stránce připravil a koordinoval české předsednictví v EU v roce 2009. Byl také hlavním vládním vyjednávačem při jednání o požadavcích prezidenta Václava Klause k Lisabonské smlouvě. V minulosti se o něm hovořilo jako o možném českém eurokomisaři.

Od února se členem bankovní rady stane Oldřich Dědek. Jeho jmenování prezident Zeman avizoval již loni v květnu. Dědek už v minulosti v bankovní radě působil v letech 1999 až 2005. Do bankovní rady ho tehdy jmenoval prezident Václav Havel.

Do funkcí budou Marek Mora a Oldřich Dědek oficiálně jmenování prezidentem republiky 31. ledna. V bankovní radě vystřídají Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Řežábkovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován, Lízalovi končí první mandát. Lízal i Řežábek byli jmenováni členy rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 13. únoru 2011.