Dokončení dálnice D8 do Drážďan láká nové investory do Ústeckého kraje. Především pak ty, kteří plánují stavět a následně pronajímat průmyslové nemovitosti a logistické areály. Podle analýzy realitněporadenské společnosti JLL se dá očekávat, že zájem o výstavbu průmyslových staveb ve zmíněném regionu letos vzroste.
"Dokončení dálnice D8 do Drážďan na konci roku 2016 přispěje k dalšímu rozvoji Ústeckého regionu. Předpokládáme, že Ústí nad Labem a Karlovarský kraj budou letos v hledáčku investorů, kteří využijí blízkost německých hranic, lepší infrastrukturu a dostupnou pracovní sílu," říká Blanka Vačkova, vedoucí průzkumu trhu JLL pro Česko. Zájem o Ústecký kraj se ze strany investorů již začal projevovat zvýšenou poptávkou výrobních a logistických společností. "Na to reagují developeři a připravují nové lokality. Konkrétně se stále rozvíjejí VGP Parky u Ústí nad Labem, areál Green Square Park Teplice nebo CTPark Teplice a další zcela nové zóny," popisuje Miroslav Kotek z JLL, který se na oblast průmyslových staveb specializuje. O zcela nových projektech však víc nechce mluvit, rozvoj jednotlivých zón je podle něj zatím ve fázi příprav.
Českému trhu industriálních nemovitostí se v posledních letech daří. Loňský rok byl rekordní hned v několika oblastech. Poptávka po moderních průmyslových a logistických prostorách podle JLL překročila hranici 1,2 milionu metrů čtverečních, díky čemuž se loňský rok zařadil k nejlepším v historii. Podobně úspěšné byly také dva předchozí roky.
"Česko zůstane i v letos velmi atraktivní jak pro developery, tak pro nájemce. Česko těží z vynikající polohy ve středu Evropy, disponuje dostupnou a technicky vzdělanou pracovní silou, její předností je stabilní ekonomické prostředí a vynikající strojírenská tradice," popisuje Harry Bannatyne, industrial lead director JLL pro střední Evropu. Významnou roli přitom hraje právě sousední Německo. Tamní firmy se po českých halách v blízkosti hranic poohlížejí. Také z tohoto důvodu se jeví budoucí výstavba u nedávno otevřené dálnice D8 jako výhodná.
V průběhu loňského roku bylo v Česku obsazeno v průměru 96 procent moderních skladů a v některých regionech dokonce poptávka převyšovala nabídku. Z tohoto důvodu se více společností pouští do takzvané spekulativní výstavby – do stavby se pustí dříve, než mají předjednané budoucí nájemce. To pro ně znamená výrazně vyšší podnikatelské riziko. Podle zmíněné analýzy v současné době tvoří objem spekulativní výstavby zhruba 30 procent z celkové výstavby nových průmyslových nemovitostí, to je však stále výrazně nižší číslo než v letech 2007 a 2008, kdy takto vznikalo až 70 procent všech těchto projektů.
Rekordní zájem o novou výstavbu je dán mimo jiné i silnou poptávkou ze strany e-shopů, které hledají sklady pro své zboží. Jejichž zájem zůstane podle odborníků přes průmyslové nemovitosti silný i letos, a poptávka z jejich strany tak neopadne. Stejný trend se však nedá očekávat u všech výrobních firem. "Výrobní firmy budou i nadále tvořit pevnou část poptávky po moderních skladech, ale jejich růst bude limitován nedostatkem pracovní síly v některých vyhledávaných lokalitách, například v Plzeňském kraji," dodává Vačkova.
Český trh průmyslových a logistických nemovitostí překročil v roce 2016 hranici šesti milionů metrů čtverečních. Spolu s polským tak patří k vůbec nejrozvinutějším v oblasti střední a jihovýchodní Evropy. Mezi největší transakce na trhu s průmyslovými areály vloni patřil například předpronájem 73 tisíc metrů čtverečních průmyslových prostor v areálu Panattoni Park Cheb v Karlovarském kraji společností Tchibo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist