Realitní skupina CPI Property Group většinového vlastníka Radovana Vítka kupuje několik významných obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Dohromady jedenáct nemovitostí Vítek získá od společnosti CBRE Global Investors, která je aktuálně spravuje prostřednictvím svých realitních fondů.

Obě strany se dohodly na tom, že nebudou zveřejňovat hodnotu transakce. Podle informací Hospodářských novin by se však suma, kterou Vítek prodávající firmě zaplatí, mohla pohybovat těsně pod hranicí 18 miliard korun.

"Realitní akvizice takového rozsahu představuje další mimořádný milník v životě naší skupiny. Obzvláště v současném velmi konkurenčním prostředí považuji uzavření tak výjimečné transakce za velký úspěch, který v regionu středovýchodní Evropy zcela jistě bude mít ambici stát se největším realitním obchodem roku," říká ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

Realitní skupina Radovana Vítka v současnosti vlastní vůbec největší množství maloobchodních ploch v Česku. Díky nové akvizici více než zdvojnásobí rozsah svého portfolia v segmentu nákupních center. Celkem jich bude nově vlastnit 20 a jejich rozloha dosáhne přibližně 430 tisíc metrů čtverečních. Další stovky metrů čtverečních pak tvoří retailové parky a další maloobchodní prodejny.

Vítek koupí Olympii v Plzni

Porfolio, které CPI kupuje od CBRE Global Investors, čítá přibližně 235 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Z českých budov Vítek získá Obchodní centrum Olympia Plzeň, které je největším nákupním střediskem v západních Čechách, pod CPI bude nově spadat také Obchodní centrum Nisa Liberec, které je pro změnu největším obchodním domem na severu Čech.

Seznam všech Nemovitostí:

Obchodní centra: 

 • Obchodní centrum Olympia Plzeň
 • Obchodní centrum Nisa Liberec
 • Ogrody shopping centre (Elblag, Polsko)
 • Felicia shopping centre (Jasy, Rumunsko)
 • Polus shopping centre (Budapešť, Maďarsko)
 • Campona shopping centre (Budapešť, Maďarsko)

Obchodní a  administrativní centra:

 • Zlatý Anděl (Praha)
 • Andrássy Complex (Budapešť, Maďarsko)

Hypermarkety:

 • Interspar (Zalaegerszeg, Hungary)
 • Interspar (Nyiregyhaza, Hungary)

Retail parky:

 • Retail Park Plzeň, v sousedství Obchodního centra Olympia

"Tímto krokem pokračujeme v naplňování dlouhodobé strategie kontinuální expanze v segmentu retailu, který je základním stavebním kamenem celé naší skupiny. Neustále tak můžeme rozšiřovat nabídku stávajícím i novým nájemcům," popsal ředitel akvizic, obchodu a správy aktiv CPI Property Group Tomáš Salajka.

Další obchodní centra, která skupina získá od CBRE Global Investors, se nachází v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Součástí akvizice jsou kromě retailových ploch také kancelářské prostory. Příkladem je administrativní budova Zlatý Anděl, která se nachází na lukrativní adrese na pražském Andělu. Podobnou nemovitost Vítek díky akvizici získá také v centru Budapešti.

Kromě velkých nákupních center jsou součástí balíčku také dva hypermarkety v Maďarsku a retailový park v Plzni, který se nachází přímo vedle již zmíněné Olympie. Aby mohly společnosti transakci dokončit, musí ji ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Uzavření obchodu však firmy očekávají v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku.

Vítek skupuje české obchody

Jakým způsobem bude CPI nákup nemovitostí v hodnotě necelých 18 miliard financovat, zatím není jasné. V minulosti skupina několikrát vydala projektové dluhopisy, ve hře je spolupráce s bankami, firma se však na toto téma zatím odmítá vyjádřit.

Skupina v posledních dvou letech nakoupila několik maloobchodních nemovitostí.

Vloni získala nákupní centrum Bondy, které je největším obchodním střediskem v Mladé Boleslavi. O rok dříve do svého portfolia přidala kolínské centrum Futurum. Začátkem roku 2016 Vítek kroužil kolem miliardové akvizice brněnského obchodního domu Olympia. Té se však nakonec vzdal a rozhodl se nakupovat právě od CBRE Global Investors.

CBRE Global Investors je přední světová investiční společnost, která se v oblasti nemovitostí specializuje na maloobchod, zároveň ale vlastní portfolio kancelářských budov a logistických parků. Majetek americká skupina spravuje prostřednictvím fondů.

V posledních dvou letech se velkých administrativních a obchodních budov zbavuje stále více společností. Příznivá ekonomická situace, nedostatek investičních příležitostí a vysoká obsazenost prostor ze strany nájemců jim umožňuje žádat za prodej vyšší ceny.

Přehled realitních fondů v Česku