Elektronická evidence tržeb slaví podle Andreje Babiše první úspěchy. V prosinci podle statistik ministerstva financí stouply tržby zaregistrovaných restaurací a hotelů na dvojnásobek v porovnání s prosincem roku 2015.

Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco před rokem to bylo 10 miliard. "To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační, a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí," řekl ministr financí Andrej Babiš.

Kritici ale Babišovým číslům nevěří. "Nárůst tržeb o 100 procent je nesmysl. V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data - například z přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ADIS (systém ministerstva financí - poznámka redakce) jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET," říká Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

Andrej Babiš podle něj používá stejně špatnou argumentaci jako před třemi lety politici v Chorvatsku. "Tam z počátku výběr daní nepatrně stoupl, brzy ale klesl a muselo se zvyšovat DPH," dodává Buzek. Právě chorvatským modelem se ministerstvo financí inspirovalo při zavádění EET.

Evidované tržby překonaly podle generálního ředitele finanční správy Martina Janečka jejich původní odhady zhruba o čtvrtinu, v průběhu roku ovšem očekává jejich další nárůst. Daňový efekt nárůstu je podle něj komplikovanější. Schillerová zopakovala, že podle konzervativního odhadu bude přírůstek výběru DPH díky EET jen v letošním roce asi 4,3 miliardy korun.

Do systému elektronické evidence tržeb se zatím zapojilo přes 43 000 podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek.

Babiš: Provozovatelé restaurací jsou spokojení

Za prosinec ukončilo podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) činnost 104 podnikatelů, kteří podléhali první vlně elektronické evidenci tržeb, nově jich vzniklo 370. Za prosinec je také více než stoprocentní nárůst registrací k DPH z důvodu překročení limitu obratu.

"Funguje to, odmítám negativní dopad EET na podnikatelskou veřejnost. Většina provozovatelů je spokojena, problémy jsou většinou jen u dodavatelů zařízení," řekl Babiš. Informovanost veřejnosti je ale podle něj stále malá.

Opačný trend, než o jakém hovořil ministr, vykazují v oblasti živnostenských oprávnění pro provozování hostinské činnosti statistiky společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Loni v prosinci podle nich bylo nově založeno nebo obnoveno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 živností.

Další fáze od března

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, což se dotkne odhadem asi 250 000 subjektů.

Po velkoobchodech a maloobchodech přijde řada i na další obory podnikání. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Minulý týden poslanci zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní. Sněmovní většina zamítla výjimky lidovců i opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist