Před třemi lety měl mladý podnikatel Jakub Nešetřil o budoucnosti své firmy Apiary jasno - nic se prodávat nebude, společnost poroste sama jen s pomocí úspěšných technologických investorů typu Credo Ventures či Baseline Ventures. Loni na podzim se ale něco změnilo: nabídce jedné z největších softwarových firem světa, IT kolosu Oracle nešlo říct ne. Že jim vzájemná spolupráce funguje, si vyzkoušeli už během strategického partnerství, takže akvizice byla vlastně logický krok.
Oracle, který po světě zaměstnává 130 tisíc lidí a stovky programátorů a obchodníků pro něj pracují i v jeho české pobočce, Apiary koupil za částku do sta milionů dolarů. Detaily ani jedna strana nezveřejnila, že šlo o vysoké desítky milionů dolarů ale naznačil hlavní český investor Apiary, Ondřej Bartoš z fondu Credo Ventures. "V korunách je to desetimístná suma," řekl HN s tím, že jeho firma svůj vstup do Apiary nynějším prodejem několikanásobně zhodnotila. "Co se výnosu týče, byla to pro nás velmi příjemná investice," dodal.
Apiary, která ve svých kancelářích v pražském Karlíně a v San Francisku zaměstnává 33 lidí, má hodně specifický produkt - poskytuje programátorům softwarový nástroj pro tvorbu rozhraní, aby spolu dokázaly komunikovat aplikace a programy od různých výrobců a na různých zařízeních.
"To, co jsme v Praze vymysleli a světu řekli, že by se mělo používat, se stalo. Všichni to přijali za standard, jak programy psát. Dneska to od nás kopírují firmy jako Microsoft, Oracle, Google. Náš největší problém je, že jsme se dostali tam, kam tvrdili zlí jazykové - naprogramovat produkt se nám podařilo, teď se musíme naučit ho prodávat. Know-how, jak dělat byznys, ve firmě nebylo," připustil Nešetřil, spolu s Janem Moravcem jeden ze dvou klíčových zakladatelů Apiary, před dvěma lety v rozhovoru s HN.
Po akvizici zůstanou on i Moravec stejně jako jejich programátorský tým zaměstnanci Oraclu. Nešetřil se navíc stane korporátním viceprezidentem se zodpovědností za celý segment zaměřený na rozvoj takzvaných API platforem, což jsou právě ta rozhraní, na něž se se svým týmem zaměřil.
"Umožní to firmám, aby si zajistily API rozhraní, spravovaly je a vydělávaly na nich," komentoval obchod viceprezident Oraclu Zamit Avery.
Tomu, že pro běžné smrtelníky těžko uchopitelné programátorské projekty jako API, mají velký byznysový potenciál, ovšem postupně uvěřila největší investorská esa z Čech i z USA. Peníze do Apiary vložil například Steve Anderson, kterého magazín Forbes vyhlásil loni druhým nejlepším startupovým investorem. Se svou firmou Baseline Ventures na sebe upozornili mimo jiné finanční injekcí pro sociální sítě Instagram a Twitter při jejich rozjezdu. S 50 tisíci dolarů byla v roce 2011 prvním investorem do Apiary legenda evropské startupové scény, popularizátorka moderních technologií a mecenáška Esther Dysonová.
Z českých podnikatelů dali Nešetřilovi a spol. peníze kromě Bartošova Credo Ventures také zakladatel internetové nákupní galerie Mall.cz Ondřej Fryc se svým fondem Reflex Capital nebo fond RSJ Private Equity.
Akvizice šest let staré programátorské firmy Oraclem je v českých podmínkách mimořádná. Srovnání snese například s rokem 2013, kdy Cisco, další kolos ze Silicon Valley, koupil pražský start-up Cognitive Security. Nebo když Roman Staněk, u něhož mimochodem Nešetřil s Moravcem začínali, prodal v součtu za miliardy korun své firmy Systinet a NetBeans.
Oracle je předním výrobcem databázových systémů a podnikových programů. V roce 1977 jej založil Larry Ellison, který je stále předsedou představenstva firmy. Ellison je podle několika žebříčků jedním z deseti nejbohatších lidí světa. Hodnota Oraclu je momentálně 160 miliard dolarů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist