Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tento měsíc klesla o více než jeden milion barelů denně. Uvedla to v úterý agentura Reuters, která vychází z vlastního průzkumu situace u ropných firem, informací analytiků a dat o nakládce suroviny. Zpráva ukazuje, že dohodu o snížení těžby schválenou koncem loňského roku nyní kartel dodržuje zhruba z 82 procent. Cena ropy posiluje o 0,9 procenta.

Dodávky ropy z 11 členských zemí, které souhlasily se snížením těžby, činily v lednu v průměru 30,01 milionu barelů denně. Klesly tak z prosincových 31,17 milionu barelů. Ve srovnání s říjnem, k němuž se podle dohody vztahuje slíbené snížení těžby, už kartel produkci omezil o 958 000 barelů denně.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. Je to první dohoda o snížení těžby za osm let. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Plnění dohody z více než 80 procent hodnotí analytici většinou příznivě. Při posledním zavádění dohody o snížení těžby v roce 2009 OPEC na počátku plnil slib jen z 60 procent.

Nejvíce v lednu snížila těžbu Saúdská Arábie, největší těžař v rámci kartelu, a to na méně než deset milionů barelů denně. To znamená, že země už snížila těžbu víc, než se zavázala v dohodě.

Írán, který má výjimku a může naopak těžbu zvýšit, v lednu těžil o 20 000 barelů denně více. O něco více těžily také Libye a Nigérie, tedy země, které jsou z dohody o snížení těžby rovněž vyňaty. Kvůli konfliktům na jejich území jim totiž produkce klesla už dříve.

OPEC v listopadu oznámil, že jeho cílem je těžit 32,5 milionu barelů denně. Tento údaj však zahrnuje i nízkou těžbu v Libyi a Nigérii a rovněž Indonésii, která ale skupinu opustila. Celková těžba všech členů po očištění o Indonésii byla v lednu podle průzkumu zhruba 520 000 barelů nad cílem.