Technologická společnost Apple dosáhla v posledním čtvrtletí roku 2016 (první čtvrtletí finančního roku 2017) tržeb ve výši 78,35 miliardy amerických dolarů. Předčila tak očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters. Zároveň se jedná o nejvyšší čtvrtletní tržby v historii firmy.

Odhad analytiků byl 77,38 miliardy dolarů. Nad očekávání dobře dopadl i zisk na akcii. Dosáhl 3,36 dolaru oproti předpokládaným 3,22 dolaru. I zde se jde o rekord. Před rokem dosáhla firma Apple tržeb ve výši 75,9 miliardy dolarů a zisku 3,28 dolaru na akcii.

Před rokem činily tržby 75,87 miliardy dolarů. Nárůstem tak společnost Apple přerušila sérii tří čtvrtletí, ve kterých zaznamenala pokles tržeb.

Kromě tržeb a zisku na akcii byly rekordní i prodeje chytrých telefonů iPhone. Těch se za poslední tři měsíce kalendářního roku 2016 prodalo 78,3 milionu kusů v porovnání se 74,8 milionu kusů ve stejném období před rokem. Prodejům mohly významně pomoci problémy konkurenčního Samsungu s jeho vlajkovou lodí Galaxy Note 7, kterou nakonec kvůli nebezpečným bateriím stáhla firma z trhu.

"S potěšením můžeme oznámit, že firma vygenerovala největší příjmy v historii a zároveň překonala hned několik rekordů. Prodali jsme více iPhonů než kdykoliv předtím a firma vytvořila rekordy u tržeb z prodeje iPhonů, služeb, Maců a Apple Watch," řekl generální ředitel firmy Tim Cook. V případě prodejů Maců šlo o nárůst z 5,3 na 5,4 milionu kusů.

"Výrazně rostly v minulém roce příjmy ze služeb a rekordní byla aktivita zákazníků v App Storu," dodal Tim Cook.

Akcie společnosti zareagovaly v after-hours (po závěru řádného obchodování) růstem, když posilovaly přibližně o 2,5 procenta a jejich hodnota se pohybovala okolo 124,3 dolaru za akcii.

Ve druhém čtvrtletí Apple očekává další meziroční nárůst. Odhaduje tržby v rozmezí 51,5 a 53,5 proti 50,56 miliardy dolarů, které utržil ve druhém čtvrtletí 2016. Zajímavé je, že Apple pro druhé čtvrtletí svého účetního roku očekává tržby mírně nižší než v předpovědi na druhé čtvrtletí roku 2015, kdy jeho akcie měly nejvyšší hodnotu.