V letošním lednu bylo vyhlášeno 84 bankrotů obchodních společností, což bylo o 27 více než v prosinci. Současně bylo vyhlášeno 594 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 62 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od loňského června. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v pondělí firma poskytla.

V lednu bylo podáno 120 návrhů na bankrot obchodních společností (o 13 méně než v prosinci), což je nejnižší počet za posledních devět let. Bylo podáno také 626 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, o 52 méně než v prosinci.

"Počet návrhů na bankrot se v lednu proti prosinci každoročně snižuje a letošní rok není výjimkou. Předlužení podnikatelé a společnosti se častěji snaží udělat pomyslnou tečku za svým podnikáním na konci kalendářního roku než na začátku toho nového," uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Z hlediska hlavních odvětví bylo v lednu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodě (20 bankrotů), ve stavebnictví (17) a v průmyslu (16). Nejméně jich bylo v zemědělství a dobývání (dva), dopravě, skladování a cestovních kancelářích (čtyři) a v ostatních službách (také čtyři bankroty).

Nejvíc bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (40) a v Jihomoravském kraji (devět). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji. Bankroty fyzických osob podnikatelů byly nejčastěji vyhlašovány v Moravskoslezském kraji (81) a ve Středočeském kraji (77). Nejméně to bylo v Kraji Vysočina (17) a ve Zlínském kraji (24).

Počet bankrotů
Zdroj: CRIF
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru