Základní zisk britské ropné společnosti BP se v loňském čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil, přesto výrazně zaostal za očekáváním. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů (10,1 miliardy korun) ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali zisk v průměru na 560 milionů dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v hodnotách zásob.

Nárůst čtvrtletního zisku odráží pokrok ve snaze firmy přizpůsobit se nižším cenám energetických produktů. Za celý loňský rok se ale základní zisk o více než polovinu snížil a dosáhl 2,59 miliardy dolarů (65,6 miliardy korun). To je nejméně za alespoň deset let.

Čistý zisk BP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 497 milionů dolarů ve srovnání se ztrátou 3,3 miliardy dolarů před rokem. V celém loňském roce firma hospodařila s čistým ziskem 115 milionů dolarů po předloňské ztrátě 6,5 miliardy dolarů.

Generální ředitel Bob Dudley uvedl, že firma dosáhla "solidních výsledků za obtížných podmínek". Průměrná cena severomořské ropy Brent v loňském roce činila 44 dolarů za barel, což představuje nejnižší úroveň za 12 let. BP nyní počítá s průměrnou cenou 60 dolarů za barel a celoroční kapitálové výdaje očekává na horní hranici pásma 1617 miliard dolarů.

Podnik také ve čtvrtém čtvrtletí zaúčtoval 799 milionů dolarů v souvislosti s havárií plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010. Celkem už výdaje na likvidaci následků, výplatu odškodného a další poplatky v souvislosti s katastrofou dosáhly 62,6 miliardy dolarů (1,6 bilionu korun), uvedla agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru