Vláda by do Prahy ráda přivedla Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Rozhodla o tom na svém středečním zasedání. Přesun EBA do Prahy by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky pozitivní ekonomické přínosy, posílil by naši pozici v EU a podpořil rozvoj našeho finančního trhu.
Bankovní regulátor nyní sídlí v Londýně, vzhledem k plánovanému odchodu Velké Británie z Evropské unie se však dá předpokládat jeho stěhování do některé z členských zemí. Vhodné sídlo pro instituci s přibližně 200 zaměstnanci má za úkol navrhnout Praha.
Kabinet dal přednost EBA před Evropskou lékovou agenturou (EMA), protože cítí, že má v tomto případě větší šanci na úspěch. Jednání budou součástí vyjednávání Evropské unie a Británie o brexitu. "Finálně o tom rozhodnou členské státy pravděpodobně v roce 2019," uvedl tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Neformální rozhodnutí však je možné očekávat už do jednoho roku.
Úřad EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist