Vláda by do Prahy ráda přivedla Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Rozhodla o tom na svém středečním zasedání. Přesun EBA do Prahy by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky pozitivní ekonomické přínosy, posílil by naši pozici v EU a podpořil rozvoj našeho finančního trhu.

Bankovní regulátor nyní sídlí v Londýně, vzhledem k plánovanému odchodu Velké Británie z Evropské unie se však dá předpokládat jeho stěhování do některé z členských zemí. Vhodné sídlo pro instituci s přibližně 200 zaměstnanci má za úkol navrhnout Praha.

Kabinet dal přednost EBA před Evropskou lékovou agenturou (EMA), protože cítí, že má v tomto případě větší šanci na úspěch. Jednání budou součástí vyjednávání Evropské unie a Británie o brexitu. "Finálně o tom rozhodnou členské státy pravděpodobně v roce 2019," uvedl tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Neformální rozhodnutí však je možné očekávat už do jednoho roku.

Úřad EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist